Prime Living och Lunds Universitet når förlikning
I helgen grävde Prime Living och Lunds Universitet ned stridsyxorna – bägge parterna nådde då överenskommelse om förlikning i ett mål som dragit ut på tiden.
Bakgrunden är att Lunds universitet krävt Prime Living på 3,5 miljoner kronor för, som Universitet anser, utdömda studentbostäder vid Pålsjöäng i Lund.
Enligt studenttidningen Lundagård dömde Miljönämnden 2018 ut studentbostäderna som icke brukbara.
Fastigheterna hade 2012 importerades från Kina, som så kallade modulbostäder. Men de uppfyllde, enligt Lundagård, varken kraven i Miljöbalken eller Folkhälsomyndighetens allmänna råd för att få upplåtas som bostäder.
Det var i samband med det som Universitet valde att häva hyresavtalet med Prime Living. Främst bodde då internationella studenter i fastigheterna.
Efter upphävandet lämnade Prime Living i sin tur in en stämning mot universitetet på 35 miljoner kronor, för uteblivna hyror.
Men nu har alltså Prime Living, vars nya stora aktieägare sedan oktober är Studentbostäder i Sverige som i sin tur ägs av SBB, Fastator, Phoenix Insurance Group och Amasten, ingått en förlikning med Lunds Universitet.
I samband med överenskommelsen kommer parterna gemensamt att begära att målet avskrivs från tingsrätten.
Överenskommelsen innebär att parternas mellanhavanden avseende avtal för modulhus har avslutats och medför en kostnad som inte får betydande inverkan på Primes resultat.
Den framtida koncernen Prime Living ser, enligt ett pressmeddelande, fram emot möjligheten att föra konstruktiva samtal med Lunds Universitet om nya potentiella samarbeten.
Vad som händer med de tomställda studentbostädern är dock fortfarande oklart. Akademiska Hus äger marken, men det är Prime Living som måste fatta beslut om rivning.
Ägarfördelningen i Prime Living ser, per 26 oktober, ut så här: SBB 19,9 procent, Fastator 19,9 procent, Phoenix Insurance Group 16,4 procent, Amasten 12,8 procent.