Bilder: Studio Stockholm. Montage: FV.

PR-firma tar över häftiga ”disco-lokaler”

Folksam har tecknat hyresavtal med kommunikationsbyrån Reform Society avseende ett totalrenoverat kontor i den lokal i Kungshuset (Kåkenhusen 37) på Kungsgatan 18 i centrala Stockholm. Lokalerna har tidigare bland annat inhyst nattklubbarna Ambassadeur, King Creole, Tiger och Blue Moon Bar.

Cushman & Wakefield har haft exklusivt uppdrag att marknadsföra och hyra ut lokalen.

Lokalen om 877 kvm har nivåskillnader och upp till fyra meter i tak, panoramafönster mot Kungsgatan och utformas i samarbete med välrenommerade Studio Stockholm i urban stil med synliga installationer och råa material. Den nås både via Kungsgatan 18 och Regeringsgatan 66 och är effektiv, flexibel och rymmer upp till 100 arbetsplatser.

– Vi ser mycket fram emot att flytta till vårt nya kontor. Det är en fantastisk lokal som gör det möjligt för oss att fortsätta vår snabba expansion. Den öppna, flexibla och moderna planlösningen skapar förutsättningar för oss att utveckla nya arbetssätt som svarar upp mot kundernas behov av en modern kommunikationsbyrå, säger Birgitta Pagot, grundare och VD på Reform Society.

Malin Lövemark.

– Vi är glada över att få Reform Society som hyresgäst i de nyrenoverade lokalerna i Kungshuset. Vi engagerar oss alltid för att få långsiktiga hyresgäster som på bästa möjliga sätt kan utveckla sina verksamheter i våra fastigheter, säger Malin Lövemark, tillgångsförvaltare på Folksam.

– Uthyrningen visar att Kungsgatan är en attraktiv adress för medvetna företag. Den här lokalen har unika kvalitéer och intresset från marknaden har varit mycket stort. Det har varit ett roligt projekt att jobba med, säger Johan Zachrisson, Head of Agency Leasing på Cushman & Wakefield.

Reform Society tillträder lokalen efter sommaren 2018. Tidigare har Folksam via Cushman & Wakefield hyrt ut bottenvåningen (f.d. Ambassadeur samt Broken) till Panini Internazionale, vars nya flaggskeppskoncept ”2.0” kommer att öppna tidigt 2018n (läs mer här) och och i den bakre delen av lokalen öppnar rotisseriet Mama. Andra hyresgäster i fastigheten är bland annat Länsstyrelsen (8.000 kvm), SF/Rigoletto, Senab Interiör och Equator Arkitekter.

Folksam förvärvade Kungshuset, för KPA Pensions räkning, sommaren 2016 från singaporianska GIC för drygt 1,5 miljarder kronor. Sedan dess har hyresutvecklingen, med stor efterfrågan och låg vakansgrad, utvecklats mycket starkt i CBD.

Reform Society flyttar från fastigheten Hästhuvudet 13 som ägs av Hufvudstaden. Den fastigheten ligger i hörnet Kungsgatan/Sveavägen.

Fler Nyheter från förstasidan

Ica till Sturegallerian

Ica Sturehallen tar plats i nedre Marmorhallen i centrala Stockholm.

Microsoft köper fastighet för 320 miljoner

Planerar stor satsning.

Nära köpa för 270 miljoner

Icke bindande avtal för tio fastigheter.

Matjätte köper restaurangkedja i Stockholm

Har i dag sex enheter om 4.959 km. Restaurangkonceptet efterfrågas av fastighetsägare. Vill växa i Sverige.

Brunswick säljer sin andel i Hemmaplan till Bonnier

Förvärvat i områden som som präglas av socioekonomiska utmaningar.

2023 års vinnare i Sweden Green Building Awards

10 vinnare utsedda.

Förvärvar med potential på Ekerö

Söker ytterligare nya affärsmöjligheter.

Granitors multikvarter i Malmö fylls och växer

Ny målgrupp för andra etappen. Se flera bilder.

Affär för 340 mkr – har varit med sedan Odd Molly

Nybyggd logistikfastighet byter ägare.

Hyllie Terrass: Foto: Viktor Holm

Skanska avyttrar Hyllie Terrass för 730 miljoner

Femte affären till nya bolaget. Summerar drygt 5 miljarder kronor.

Savills IM säljer logistikportfölj

En total uthyrningsbar area om 93.000 kvm. FV berättar om fastigheterna som ingår – bland annat en av Sveriges största.

Förvärvar tre från SBB

FV listar avyttringarna som summerar till 1,3 miljarder kronor.

Internationell matjätte öppnar i Mall of Scandinavia

Har ytterligare sju restauranger i Sverige på gång under 2023 och 2024.

Cibus rekryterar vd

Nya vd:n har bakgrund hos Vasakronan, Ica Fastigheter och Catella. Berättar för FV om nya jobbet.

Tillbaka till förstasidan