Positivt besked för Skanska i city

Fastigheten Snäckan 8 bredvid Sheraton ska rivas, enligt projektplanen. Nu har Skanska, efter alla motgångar, fått ytterligare ett positivt besked. Ett projekt om 26.000 kvm lokaler väntar.

Annons

Projektet med fastigheten Snäckan 8 i centrala Stockholm är en brutal långbänk. Skanska köpte fastigheten hösten 2014 från Alecta som del av en bytesaffär. Hösten 2016 sålde Skanska sitt planerade projekt till Slussgården/SKL som planerar att flytta sitt huvudkontor dit – efter att en ny byggnad uppförts på platsen.

De första åren rörde diskussionen utseende och volym. Under den senaste tiden har det främst handlat om juridik.

Nu har hur som helst Stockholm stad godkänt bygglovet. Nu väntar parterna att beslutet ska vinna laga kraft. Hösten 2020 gav Mark- och miljödomstolen klartecken för projektet.

Snäckan 8, tidigare mer känt som KMPG-huset och som ligger granne med Sheraton, innehåller idag 17.000 kvm lokaler. Skanska har i en tidigare runda, från staden, fått klartecken för att riva och därefter uppföra en ny byggnad som innehåller 26.000 kvm lokaler på fastigheten. Bolagets plan är att bygga 4,5 meter högre än idag.

Den nuvarande byggnaden på fastigheten Snäckan 8, där KPMG varit hyresgäst, ska jämnas med marken. Fastigheten ligger bredvid hotellet Sheraton (till vänster på illustrationen). Illustration: BAU
Fastigheten Snäckan 8 ligger mellan Sheraton och departementsbyggnaderna i centrala Stockholm.
Fastigheten Snäckan 8 ligger mellan Sheraton och departementsbyggnaderna i centrala Stockholm.
Fastigheten Snäckan 7 vid Tegelbacken i centrala Stockholm.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträttbild på Mark Isitt

Arkitekturkritikern: ”Kungsträdgården är ful”

Mark Isitt om varför Sverige bör följa Danmarks modell.

Ny logistikjätte: 840 000 kvm – Sverige ingår

Affär på över 10 miljarder kronor. Ny aktör gör intåg i Sverige. FV berättar om det svenska beståndet.

Panattoni gör första försäljningen i Sverige

Säljer fullt uthyrd logistikfastighet.

FV Quiz

FV Quiz: Vem äger handelsfastigheterna?

Vem äger Emporia i Malmö? Vem äger Solna centrum? Testa dina handelskunskaper!

Svagt för Östermalm och Söder – chock för Kista

Kontorsvakansen för 21 områden i Stockholm. Ett område har på fem år utvecklats sämre än Kista och tre nästan lika svagt.

Vinnarna och förlorarna i Stockholm

Stor kartläggning avslöjar vilka områden som vunnit respektive tappat hyresgäster de senaste fem åren.

Helt ny ägarbild i fastighetsbolaget

Nordstjernan och Faha Holding största ägare i det noterade bolaget efter obligationskonverteringen.

Öppnar nio nya enheter

Tecknat tre nya hyresavtal i centrala Stockholm och två i Göteborg.

Moderat-topp lämnar – till fastighetsbranschen

”Ska jobbet bli gjort krävs en stark och engagerad byggbransch”.

Krönika

Svensk Handel: Ta förtroendeklyftan på allvar

”Vi vill betona att rätten att be om revision inte är en misstroendeförklaring, utan ett verktyg för att skapa trygghet – för båda parter.”

Gör comeback efter åtta år – nu åter med vakanser

Transaktion med kontorsfastighet i Solna i mål efter lång process.

Tillbaka till förstasidan