Carl Bergkvist.

”Positivare tongångar för ekonomin i Stockholm”

Stockholmsbarometern rörde sig svagt uppåt under det andra kvartalet 2024. Barometern ökade med 0,8 enheter till ett värde på 96,3. Det betyder att Stockholmsekonomin ännu inte återhämtat sig och fortfarande befinner sig i ett sämre stämningsläge än normalt. Det visar Stockholms Handelskammares senaste upplaga av Stockholmsbarometern.

Annons

– Stämningsläget i näringslivet blir alltmer positivt, men samtidigt ser vi att återhämtningen har mattats av. En rad nya orosmoln har också dykt upp på horisonten. Om det försämrade läget i Mellanöstern fortsätter och konflikten förstärks kan globala handelsmönster påverkas, säger Carl Bergkvist, chefekonom på Stockholms Handelskammare.

Utfallen i Stockholmsekonomins olika sektorer skiljde sig markant. Byggindustrin stack ut genom att stå för den största förbättringen medan tillverkningsindustrin stod för den mest negativa utvecklingen.

– Byggindustrins återhämning drivs primärt av högt tryck på så kallade anläggningsarbeten, som till exempel infrastrukturprojekt. Samtidigt ser vi att bostadsbyggandet fortsatt är på mycket låga nivåer, säger Carl Bergkvist

Stämningsläget bland hushållen i Stockholm fortsatte att förbättras under kvartalet men nivån på konfidensindikatorn indikerar fortsatt att läget på totalen är svagare än ett historiskt normalläge.

– Hushållen uppfattar att det samlade kostnadstrycket kommer ner. Inflationen ligger under Riksbankens mål om två procent, vilket öppnar upp för räntesänkningar framåt. Det kommer ge mer över i plånboken för många – och det ger framtidstro, säger Carl Bergkvist.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

HD avslår Zlatan Ibrahimovics överklagan

Utdragna hyrestvisten över.

Skandia säljer plötsligt två fastigheter

Två handelsfastigheter om totalt 12 000 kvm byter ägare. FV bedömer priset.

Fransk kedja stänger mitt i city

Stänger ner i absolut bästa läge.

Nya Selegio förvärvar fyra för ca 270 mkr

Når ett fastighetsvärde på strax under en miljard.

Hon vill utveckla den traditionella uthyrningen

Ska etablera nya affären och bygga team hos Savills.

Hon blir ny uthyrningschef på Skanska Stockholm

Skiftar bostäder mot kontor.

Satsar 100 mkr i Kista – men tar in 183 mkr per år

FV och MSCI om den ekonomiska kalkylen för Kista – och hur stor stadens satsning är i förhållande till tomträttsavgifterna.

Försvaret i mål med affär på nästan en halv miljard kronor

Ett 20-tal byggnader ingår i transaktionen.

Stora planer i skuggan av Google

Användes som beredskapslager för olja under kalla kriget

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Kartläggning: Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Tillbaka till förstasidan