PopInWork hyr 3.300 kvm i NCC:s nya i Järva

Medlemskontoret PopInWork utökar med 3.300 kvadratmeter kontor vid Järva krog. Det står klart efter att det tecknats ett hyresavtal med NCC.

– Vi ska vara en ledstjärna inom coworking- och medlemskontorsbranschen och det här är ett stort steg på vägen för oss, säger Karin Ståhl, partner och medgrundare av PopInWork.

PopInWork finns sedan tidigare på Kungsbron 18 i centrala Stockholm, där de erbjuder mindre kontorslokaler. Fastighetsägare där är AMF Fastigheter.

– Att PopInWork väljer att etablera sig stärker vår vision om att Järva Krog ska bli en plats för moderna möten. Vi vill bygga en stadsdel där öppenhet och hållbarhet är ledord. En aktör som bidrar med CoWorking-ytor blir navet på platsen. Vi på NCC har också valt att bygga vårt nya kontor här och vi ser fram emot att välkomna fler företag hit som tillsammans med oss kan forma den nya platsen, säger Irene Öman, kundansvarig på NCC Property Devlopment.

Inflyttning hos NCC i Solna är planerad till andra halvan av 2020.

Missa inte! Hotell & Fastigheter 2023

Onsdagen den 11 oktober arrangerar Fastighetsvärlden det populära och årligen återkommande seminariet Hotell & Fastigheter. Vik gärna datumet redan nu! Program kommer under försommaren. Eventet äger rum på Grand Hôtel i Stockholm.

Fler Nyheter från förstasidan

Så blir utsiktsvåningen – ”Blir en kassako”

Ola Sernekes kalkyl för 100 miljoner kronor per år.  230 meter upp. Nya innovationen. Jämför med Burj Khalifa.

Lista: Priserna för att åka upp i världens högsta

Fastighetsvärlden listar 25 världskända skyskrapors utsiktsplatser.

Karlatornet nära sin högsta höjd – stål i toppen

Endast ett våningsplan från taklagsfest. Ny strategi högst upp. Läs även om försäljningsläget och framtiden.

Säljer bostäder för 605 mkr – hela 8% under värdering

Stor bostadsaffär med tio fastigheter i Stockholmsområdet.

Speljätten Star Stable flyttar till AMF:s Fatburen

Fastighetsbolaget har hyrt ut mer än totalt 30.000 kvm till spelutvecklare.

SBB slår tillbaka: ”Vi klarar räntetäckningsgraden”

SBB rasade 27 procent på börsen under onsdagen. 95 procent ner sedan toppen.

Bildextra: Hos Pophouse högt upp i Hötorgsskrapa

Björn Ulvaeus bolag har flyttat in hos AMF Fastigheter. Se hur det ser ut.

Konsultprofil i ny roll

”Det är jättekul”. Berättar om den nya utmaningen.

Nytt börsbolag säljer för halv miljard i 08-området

Offensiv aktör köper. Nybyggda bostäder nära Stockholms innerstad i transaktion.

DI: Regeringen i samtal om fastighetsaffärer

Finansmarknadsminister Niklas Wykman bekräftar.

Ilija Batljan Invest skjuter upp räntebetalningar

Den ändrade vinstutdelningen i SBB ställer till det för Batljans moderbolag.

Realplay

Behöver detaljplanerna bli mer flexibla?

En inte helt enig trio diskuterar om det behövs förändringar i lagar och detaljplaneprocessen för att kunna vara gå komma vidare med hållbarhetsperspektivet när områden behöver förändras.

Besqab nere på en tredjedel – och noll startade byggen

Vd:n nöjd med tanke på de stora utmaningar som finns.

Nya strategin slår igenom – 500 bostäder på spel

Köpcentrumbolag i affär en bit ifrån sitt köpcentrum. Affär för 310 miljoner kronor.

Tillbaka till förstasidan