Flanör i centrala Gävle ingår i Points paketköp från Diös.

Point köper handelsfastigheter från Diös för 737 mkr

För 737 miljoner kronor avyttrar Diös centrala handelsfastigheter i Gävle, Falun, Umeå och Skellefteå till Point Properties. Priset motsvarar 16.000 kr/kvm. Köparen planerar att komplettera de sex förvärvade fastigheterna med totalt 500 centrala bostäder.

Annons

JLL var säljarens rådgivare i affären.

Point Properties ser möjlighet att skapa framtida byggrätter för 500 lägenheter om 40.000 kvm i dessa fastigheter, detta som tillägg till de 760 lägenheter som är planerade i Points övriga fastigheter.

Det underliggande fastighetsvärdet överstiger den senaste värderingen hos Diös. Tillträde sker 1 juni 2022.

Affären omfattar sammanlagt 46.000 kvm, exkl garage, där 72 procent är butik och restaurang. Hyresvärdet uppgår till 77 miljoner kronor. Största hyresgästerna är H&M, KappAhl, Intersport, Ica och Coop.

Följande fyra handelsplatser (sex fastigheter) ingår i transaktionen:

Bergströmsgallerian Holmen 8 Falun 17.634kvm
Ålidhems Centrum Stipendiet 2 Umeå 9.318kvm
Flanör Norr 14:5 Gävle 13.990kvm
Vintergatan Idun 6, 10 & 12 Skellefteå 10.758kvm

Alla de aktuella fastigheterna ligger centralt förutom den i Umeå som ligger 3 km från stadskärnan.

Affären är villkorad av ett finansieringsförbehåll som förfaller under maj 2022. Transaktionen, som omfattar sex registerfastigheter, sker i bolagsform och redovisas under det andra kvartalet 2022.

Point arbetar aktivt med utvecklingen av stadskärnor i små och mellanstora städer och har idag största delen av sitt bestånd i södra och mellersta Sverige. Med fokus på centrumfastigheter arbetar de för levande mötesplatser genom att ta ett helhetsgrepp kring handel, samhällsservice och boende.

– Det är med stor glädje Point Properties presenterar denna affär. Vi köper välskötta fastigheter på väldigt intressanta orter och stärker vår närvaro i norra Sverige. Point Properties äger nu centrumfastigheter från Trelleborg i syd till Skellefteå i norr, säger Magnus Åkesson, vd, Point Properties AB.

Knut Rost, vd, Diös, motiverar försäljningen:

–  Vi fortsätter att vara aktiva på en het transaktionsmarkand. Denna affär ger oss möjligheter till och utrymme för fortsatt tillväxt genom nya investeringar och förvärv. Vi välkomnar Point Properties som en viktig samarbetspartner för våra städers fortsatta tillväxt och deras vision för de aktuella fastigheterna gör dem till den perfekta köparen.

Av Diös totala fastighetsvärde vid årsskiftet om 28 miljarder kronor så stod segmentet butiker för 5,3 miljarder, alltså 19 procent.

Bergströmsgallerian i centrala Falun är nu i Points ägo.

Missa inte! Fastighetsdagen Uppsala

Den 3 juni är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Uppsala. Seminariet äger rum på Uppsala Konsert & Kongress, Uppsala.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Långläsning från FV

Helgläsning: 24 sidor FV-dokument – stora Kraschen

Vi återpublicerar här en uppmärksammad artikelserie! Gratis läsning.

Oklarheter i Parkgates konkurs: Såld lyxvilla i fokus

Oscar Engelbert kallas till domstol. Transaktioner kan ha varit brottsliga.

Så vill Skanska gå vidare med 08-planen

Planer har tidigare funnits för hotell. Nu tänker bolaget i annan riktning.

Proptech-bolag i konkurs

Vikande efterfrågan från befintliga kunder. Har funnits i sju år.

Läge för änglalik affär i Gamla stan

Få områden i Stockholm har fått sin status höjd så snabbt på kort tid.

Ramsbury hyr ut 5.500 kvm – succé för stort projekt

Nybyggt projekt fullt uthyrt. Hög hyresnivå.

Diös i affärer med Peritas för 327 mkr

Totalt ingår fyra fastigheter i transaktionerna. Andra större förvärvet på kort tid.

Titania Rågsved. Bjurbäcken 11.

Svårt sälja i 08-område – ändrar till hyresrätt

220 bostäder i förort till Stockholm.

NP3 förvärvar för 216 miljoner

Köper totalt fyra fastigheter.

Köper del av Skanskas stora 08-plan

Ska bygga 300 bostäder i tidigare mässområde.

Hemsö hyr ut 6.000 kvm

Tecknar hyresavtal om totalt 18.000 kvm.

Ökar med 5.900 kvm kontor hos Castellum

Hyresavtalet har ett årligt hyresvärde om cirka 27 mkr.

Vill sälja mitt i Stockholm – efter fyra år

Det har varit god fart på transaktionsmarknaden inom tullarna i Stockholm. Nu väntas snart ytterligare en affär. Denna gång i CBD.

Johan Almquist, A house.

”Svårt att överleva i mitten”

A house’s vd tror att framtiden för coworking är att nischa sig. Och ser inte för otroligt att fastighetsägarna dominerar branschen i framtiden.

Tillbaka till förstasidan