Point hyr ut 2 400 kvm till skola i Motala

Point Properties har tecknat ett tioårigt hyresavtal med Motala kommun avseende en ombyggnation av fastigheten Palten 8 i centrala Motala. Byggnaden ska utvecklas till en eftergymnasial skola under namnet Campus Motala.

Annons

Satsningen omfattar drygt 2 400 kvadratmeter och innebär att moderna, flexibla och attraktiva utbildningsmiljöer skapas för cirka 300–400 studerande. Projektet är ett viktigt steg i utvecklingen av fastigheten och stärker dess långsiktiga användning, relevans och roll i stadskärnan.

Genom etableringen av Campus Motala skapas nya möjligheter för utbildning, stadsliv och centrumutveckling. Den centrala placeringen väntas bidra till ökad rörelse, fler dagliga besökare och ett mer levande centrum.

Åhlin & Ekeroth har utsetts till entreprenör för projektet. Campus Motala blir därmed inte bara en viktig utbildningssatsning, utan också en investering i Motala centrum och stadens fortsatta utveckling.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Jenny Rehn, Nordiqus

Nordiqus dubblerar personalstyrkan

Har 40 miljarder i fastighetsvärde. Bygger nu förvaltningsorganisation.

Panoramautsikt ska locka köpare till nytt höghus

Se bilderna på påkostade lägenheterna på Kungsholmen.

Nu bor det över en miljon i Stockholm

Det har varit en seg marsch mot gränsen de senaste åren, men nu är den passerad.

Debatt

Skatteregler bromsar cirkulära investeringar

Expertduo tycker att incitamenten styr fastighetsbranschen åt motsatt håll.

Tillbaka till förstasidan