Emma Söderlund, Podcast Makten & Kvadraterna.
Emma Söderlund står bakom podcasten Makten & Kvadraterna.

Podd: Per Taube om nästa stora logistiksatsning

”Det som har präglat min verksamhet är att jag vill köpa något som jag kan förädla”, säger Per Taube i det sista avsnittet av podcasten Makten & Kvadraterna med Emma Söderlund, som görs i ett samarbete med Fastighetsvärlden.

Annons

Per Taube berättar om entreprenörsresan från 80-talets billeasing och finanskrisens mest utmanande år till att idag stå bakom några av Sveriges största långsiktiga stadsutvecklingsprojekt genom Gelba Management. Samtalet kretsar kring hur Gelba byggdes upp, vilka investeringar som kom att definiera bolagets DNA och varför långsiktighet, förädling och kvalitet blivit centrala delar av både affärsfilosofin och projektutvecklingen.

Samtalet går även på djupet kring Arlandastad Group och Skavsta flygplats där ambitionen är att skapa framtidens internationella logistik och transportnav genom strategiska partnerskap, infrastruktur och storskalig utveckling. Per Taube delar även sina perspektiv på arkitektur, värdeskapande och varför estetiskt genomarbetade miljöer enligt honom är en avgörande del i att skapa långsiktigt hållbara fastigheter och destinationer.

Lyssna på avsnittet här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

80-åring vill köpa skandalkåken – stoppas igen

Försäljningen av fastigheten via auktion har nu tillfälligt pausats.

880 nya bostäder i Optimus

Ska formas utifrån områdets industrikaraktär.

Hämtar värden ur det förgångna

FV Fokus Utfrågning av Olof Philipson, vd på Gatun Arkitekter.  Värdet av återbruk.  Inte vara ja-sägare.  AI i arkitekturen.

FV Quiz: USA, fastigheter och VM

Var i USA har Oscar Engelbert investerat i två fastigheter? Vilket svenskt fotbollslag sponsras av Fredrik Lundbergs bolag? Testa dina kunskaper om USA, fastigheter och VM!

Peab köper mark för 280 bostäder

Fortsätter att investera i stort utvecklingsområde.

Flygbild på Slottsstaden i Malmö

EU-krav riskerar stoppa byggen

”Vi har inte riktigt knäckt den frågan hur vi ska hantera det, så att man inte ersätter äpplen med päron”

Skanska säljer till Folksam för halv miljard

Projekt med drygt 140 lägenheter byter ägare.

Lista: Så har Folksam köpt för 50 miljarder på tio år

FV listar alla 33 affärer sedan 2015. Läs om fastigheterna och köpeskillingarna.

Kuststaden säljer allt till Episurf för 647 mkr

Beståndet består av drygt 50 000 kvm.

Han blir ny vd på Fastator

Tillträder 1 juli 2026.

Stort konsultbolag värvar och lanserar ny satsning

”Ett viktigt steg i den satsningen och stärker vår förmåga att skapa värde”.

Vincero säljer till HSB

Byggrättsvolymen uppgår till drygt 15 000 kvm.

Här kan nya SL-stationer ligga

Analysen har identifierat fyra sträckor med låg kollektivtrafikandel.

Tillbaka till förstasidan