Anders Elvinsson och Michael Johansson står bakom podden Fastighet & Finans.

Podcasten Fastighet & Finans om getingbon och coventantbrott

Rapportsäsongens avslutande rapporter, Capman förvärv av Midstar Fastigheter, Roger Akelius utköp av D-aktien, möjligheterna till strukturaffärer i sektorn liksom Trianon och Briban Invests affärer diskuteras i det senaste avsnittet.

Annons

Fastighetsvärldens samarbete med podcasten Fastighet & Finans fortsätter. Nu släpps avsnitt 54 (lyssna här) i vilket Midstars miljardaffär naturligtvis diskuteras tillsammans med amerikanska KKRs förvärv av 382 lägenheter under uppförande i Haninge och Heitmans minoritetsköp i Sveriges tredje största operatör inom self-storage.

Rapportsäsongen är nu slut och Michael får i uppgift att summera de mest intressanta rapporterna som trillat in under februaris andra halva. SBBs rapport som fick aktien att gå ned 16% på rapportdagen var enligt Michael ett ”Getingbo Deluxe”, Heimstaden ABs rapport kretsade kring en bruten covenant och Citycon skrev ned värdena på sina fastigheter med nästan fem procent.

Arctic Securities släppte nyligen en 254 lång sektorrapport där de aktier som valts ut som favoriter är Fabege, Logistea, Sveafastigheter och PPI. Anders är i sin tur intresserar sig för en dom i Blekinge Tingsrätt, SoHo-House, Niam Credit och SKRs val att stanna kvar på Södermalm.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Köper av SBB för 91 miljoner

Kommunalt bolag köper fastighet som hyrs av staden. ”Förvärvet är ett viktigt steg för oss.”

Fabege börjat demontera – för 65.000 kvm nytt

Arenastadens kanske bästa läge. Taktiken för att börja bygga. Den smarta läsningen. Redo att tjuvstarta.

Erik Hävermark, Sveafastigheter.

”Saknar en politik med en bostadssocial inriktning”

FV Fokus. FV intervjuar Erik Hävermark, vd på Sveafastigheter.Om att ha startat nyproduktion i Skellefteå. Om att svensk politik saknar bostadssocial inriktning. Om de höga byggpriserna.Om att ta arkitekturens roll på allvar.

Går in i Företagsparken med 1,6 miljarder

Förvärvar 15,9 procent av aktierna i 6-miljardersbolaget.

Affärsanalys

Ny riktnivå för nya skolfastigheter

En modern skolfastighet blir nytt riktmärke.

Polisanmälan mot Engelbert läggs ned

Efter avslutad stämning – nu läggs även förundersökning ner.

Kanadensiskt storköp av logistikfastigheter

En handfull fastigheter ingår i transaktionen. FV berättar mer om fastigheterna i storaffären.

Säljer för nästan miljard i centrala Göteborg

Hela 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen som planerats i flera år.

Säljer för över miljard

8 procent över värdering.

Projekt

Södertälje växer på höjden i The Dock

Södertäljes nya hotell blir också stadens högsta byggnad.

Krönika

Öppna upp när avstånden ökar

”Plötsligt ser du mötesplatsen i stället för en öde stenöken.”

Johan Jenny Ehrenberg, ETC Bygg.

”Vi har crowdfundat 240 mkr för att bygga hus”

Bygger klimatpositiva hyreshus på flera ställen i Sverige. Har hyllats av FN.

Obos, Örnsberg.

Obos köper för 323 mkr i södra Stockholm

Vill bygga 154 bostäder. Nya detaljplaner under framtagande.

Tillbaka till förstasidan