Emma Söderlund, Podcast Makten & Kvadraterna.
Emma Söderlund står bakom podcasten Makten & Kvadraterna.

Podcast: Ilija Batljan om konsten att bygga vidare

”Världen är komplex och man är bara en individ som försöker göra sitt bästa. Repetition är kunskapens moder så man får försöka göra många bra saker så man blir tillräckligt bra”, säger Ilija Batljan, grundare av SBB samt vd för Public Property Invest, i premiäravsnittet av säsong 2 av Makten & Kvadraterna med Emma Söderlund, som sker i samarbete med Fastighetsvärlden.

Annons

Få gestalter i svensk fastighetsbransch bär på en berättelse lika bred och brännande som Ilija Batljans. Flykten från krigets Jugoslavien 1993, den rekordsnabba ekonomexamen, åren i toppen av svensk politik och sedan det som skulle bli hans livsverk: byggandet av SBB till ett av Nordens mest omtalade fastighetsbolag. Idag är han tillbaka, med ett nytt bolag, en skarpare strategi och en filosofi som formats av allt han gått igenom.

I intervjun talar Ilija öppet om SBB:s resa, om den extrema tillväxten, om att ha blivit småspararnas favorit och om hur krisen förändrade hans syn på att leda ett publikt bolag. Och när han blickar bortom börskursen, vilket projekt ser han som det verkliga beviset på att SBB:s modell faktiskt gjorde skillnad för det svenska samhället?

Med Public Property Invest har Ilija Batljan tagit lärdomarna med sig in i ett nytt kapitel. Bolaget är byggt med en medveten strategi och tydligare riskfilter, och när PPI nyligen dubblerade sin utdelning till aktieägarna sände det en klar signal om både självförtroende och riktning.

Lyssna via spelaren nedan eller klicka här för att komma direkt till Spotify.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Miljözon i Stockholm skrotas – fastighetsägare pustar ut

”En seger för det sunda förnuftet”, säger Dennis Wedin (M).

Klartecken för Mälarbanan i Solna – flera bolag kan jubla

Segdraget projekt tar ett steg framåt.

Sålt allt efter Northvolts konkurs

Priset blev allt högre. FV berättar om processen.

Visionsbild av Kajgatan vid Bällstaviken och porträttbild på Stefan Mossvall

18 000 kvm vid Pripps-tomten – fler hyresgäster in

”Området är som en egen liten stadsdel.”

Två nya köp av SHF om totalt 15 000 kvm

Genomför två transaktioner. Välkända hyresgäster.

LogiDev och Winäs köper från SBB och Adductor

Målet är att skapa ett nytt nav för handel, proffshandel, industri och logistik.

Podcasten Fastighet & Finans om Ilija Batljans senaste drag

I senaste avsnittet av podcasten kommenteras Sveafastigheter och Klarabos sammanslagning, en rad bostadsaffärer samt Episurfs fortsatta rusning på börsen.

Vasakronan redo sälja central fastighet

Granne med landmärke. Flera projekt väntas.

KlaraBo går samman med Sveafastigheter

Genom fusionen skapas ett bolag med 26 500 bostäder. Värde: Nästan 50 miljarder kronor. Dessutom en affär på 7 miljarder vid sidan.

Strawberrys öppnar hotell i Arosekens nya

Stordalen: ”På väg att bli Sveriges svar på Silicon Valley och vi vill vara en självklar del av den resan”.

Hedin stänger sju bilhallar – Balder hyr ut nästan alla

Flera av fastigheterna ingick i storköp för 4,15 miljarder kronor för tio år sedan.

SD vill flytta SVT till Kista

Ser affärsmöjlighet för bostäder vid Gärdet.

Porträttbild på Benny Svärd och visionsbild på Marieviks Udde

Bildextra: Lyxvåningarna i Stockholms lilla Manhattan

✔️39 miljoner kronor. ✔️100 kvm privat takterrass. ✔️2,85 meter takhöjd.

Tillbaka till förstasidan