Emma Söderlund, Podcast Makten & Kvadraterna.
Emma Söderlund står bakom podcasten Makten & Kvadraterna.

Podcast: Dahlbo om arvet han hoppas efterlämna

Ett kapitel avslutas på Fabege: i sista avsnittet av Makten & Kvadraterna, ett samarbete med Fastighetsvärlden, berättar Stefan Dahlbo om Stockholms framtid, bolagets vägval och arvet han hoppas efterlämna

Annons

I det sista avsnittet av Makten & Kvadraterna möter Emma Söderlund Stefan Dahlbo, avgående vd för Fabege och en av branschens mest erfarna ledare i gränslandet mellan kapitalmarknad och fastigheter. Med en karriär som sträcker sig från 80-talets finansmarknad via Hagströmer & Qviberg Fondkommission till ledande positioner i några av Sveriges största bolag, har Dahlbo blivit en av de röster som under lång tid varit med och påverkat Stockholms utveckling.

Hans väg in i näringslivet tog form tidigt och präglades starkt av två personer som kom att få stor betydelse för honom: hans mormor och en biologilärare som nästan fick honom att välja en helt annan bana. Efter Handelshögskolan gick karriären snabbt vidare med styrelseuppdrag, roller i finanssektorn och därefter övergången till fastighetsbranschen. Nu lämnar han Fabege vid en tidpunkt när både marknaden och staden befinner sig i förändring.

I samtalet reflekterar Stefan Dahlbo över hur åren på kapitalmarknaden format hans syn på risk, tajming och långsiktighet, och hur den kompetensen har påverkat hans arbete i fastigheter.

I podcasten pratar han om Fabeges tidiga utveckling, om betydelsen av personer som Erik Paulsson och om varför Fabege valt att fokusera så tydligt på Stockholm i stället för att sprida riskerna geografiskt. Dahlbo sammanfattar det själv i en av sina återkommande principer: “Kan du ditt område så är du en mycket bättre fastighetsägare.”

Samtalet berör också framtiden för Arenastaden och Hammarby Sjöstad, två områden som enligt Dahlbo kommer att spela en central roll för Stockholms utveckling de kommande decennierna. Han lyfter även vilken möjlighet i huvudstaden som just nu är mest strategiskt viktig. Kontorsmarknadens utveckling är ett återkommande tema, där hybridarbete och förändrade behov ställer nya krav på attraktiva arbetsplatser och tydlig hyresvärdsstrategi.

Vidare diskuterar de Fabeges rapport från den 21 oktober, investeringarna på drygt en miljard kronor under första halvåret 2025 och vilka projekt Dahlbo själv ser som mest intressanta inför 2026. Avslutningsvis berättar han om beslutet att lämna vd-rollen vid årsskiftet, vad han hoppas lämna efter sig och hur han ser på Fabeges framtid. Han delar också sina tankar om vad som väntar honom personligen, oavsett om det blir pension, nya uppdrag eller något helt annat.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Storföretag söker 6.000 kvm kontor i Stockholm

Planerar att samlokalisera två kontor. Läs om sökområdena och vilka som kan tappa hyresgästen.

Fem i kamp om drömprojekt

Nära både Mälaren och stationen.

Skifte i toppen på CBRE

Den internationella jätten möblerar om i toppen på det svenska bolaget.

Siktade på notering – nu är bolaget försatt i konkurs

Beslut vid Södertörns tingsrätt.

Convendum i nytt hyresavtal – kan slutföra rekonstruktion

Tioårigt hyresavtal – hyresfritt första året. Får ny storägare i januari.

”Kommer det en tjock gris så skjuter vi den”

Pandox storägare Christian Ringnes om 18-miljardersaffären och vad som händer framöver.

Urban Partners och Granitor i JV – köper 223 bostäder

Starten på en plattform för att möta efterfrågan på anpassade boenden för äldre.

Hufvudstaden, Femman, Göteborg.

Hyr hela 2.100 kvm i Femman

Hufvudstaden tecknar stort hyresavtal för butikslokal.

Arkitekten Frank Gehry har avlidit

En av världens mest inflytelserika arkitekter under sex decennier.

Björn Ulvaeus köper stadshotell

Utökar sitt hotellimperium.

Vasakronan vann kampen om Afry – hyr ut 2.000 kvm

Flyttar in i centralt nybygge.

Topplista

Klart: Koras till branschens Mäktigaste 2025

Hela resultatet av den stora omröstningen nu redovisat, från plats 1 till 50. Sex nya namn på årets lista.

Gävles nya landmärke – en av Norrlands högsta

Nästan alla lägenheter är uthyrda. Se flera bilder. Läs även om flera andra höga byggnader i Norrland.

Tillbaka till förstasidan