Kontorsfastigheten Mimo i centrala Mölndal.

Platzers nya och stora Mimo uthyrd till 88%

Platzer stärker uthyrningsgraden i fastigheten Mimo i Mölndal till 88 procent genom fyra nya hyresavtal med aktörer inom IT, transport, teknik och service. Uthyrningarna visar på en stark efterfrågan och bidrar till långsiktigt stabila kassaflöden.

Annons

– Vi är glada att välkomna Enera, Nordic Bulkers, Kiona och Adams café till Mimo. Att de väljer Mölndal och vår fastighet bekräftar vår strategi att utveckla attraktiva kontors- och servicefastigheter i områden med stark tillväxt, säger Caroline Norström, tf affärsområdeschef kontor på Platzer.

Platzer har under de två senaste kvartalen tecknat fyra nya hyresavtal i fastigheten Mimo i Mölndal. Uthyrningarna innebär att fastigheten nu fylls med ännu fler verksamheter och stärker sin ställning som en attraktiv mötesplats för både företag och besökare. Fastigheten uppnår nu en ekonomisk uthyrningsgrad om 88 %.

  • Enera International (IT) 338 kvm, treårigt avtal, inflyttning oktober 2025.
  • Nordic Bulkers (transport) 448 kvm, femårigt avtal, inflyttning oktober 2025.
  • Kiona (teknik) 448 kvm, fyraårigt avtal, inflyttning andra kvartalet 2026
  • Adams café (service) 420 kvm, femårigt avtal, inflyttning våren 2026.

Platzer förvärvade fastigheten från NCC i december 2024. Byggnaden ska miljöcertifieras enligt BREEAM nivå Excellent. Vid tillträdet var den kontrakterade uthyrningsgraden cirka 80 %. En hyresgaranti erhålls 2025 för icke uthyrda ytor. Läs mer här.

Fastigheten Mimo (Kungsfisken 7) omfattar 32 000 kvm uthyrningsbar yta och är centralt belägen i Mölndals innerstad med närhet till både resecentrum och natur. Fastigheten omfattas av en befintlig byggnad samt en nyproducerad del om två kontorsbyggnader med 18 respektive 11 våningar. Hyresgäster i Mimo är bland annat Kappahls huvudkontor, Siemens, SATS och Axfood.

I Mimo ligger fokus på det mänskliga välmåendet. Kontoren är utformade så att belysning, material, färg, ventilation, sociala utrymmen och andra delar av arbetsupplevelsen hjälper människor att må bra. Utöver det erbjuds ett modernt cykelgarage i anslutning till huvudentrén, träningsanläggning, gröna takterrasser med promenadstråk och hälsosamma matalternativ.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Jenny Rehn, Nordiqus

Nordiqus dubblerar personalstyrkan

Har 40 miljarder i fastighetsvärde. Bygger nu förvaltningsorganisation.

Panoramautsikt ska locka köpare till nytt höghus

Se bilderna på påkostade lägenheterna på Kungsholmen.

Nu bor det över en miljon i Stockholm

Det har varit en seg marsch mot gränsen de senaste åren, men nu är den passerad.

Debatt

Skatteregler bromsar cirkulära investeringar

Expertduo tycker att incitamenten styr fastighetsbranschen åt motsatt håll.

Tillbaka till förstasidan