Spårområdet vid östra station kan få ett annat innehåll framöver. Foto: Fastighetsvärlden

Planen: Tre stationer dumpas när tågen går till city

Roslagsbanan ska dras hela vägen till city istället för att stanna vid Östra Station/KTH. Stationerna Bråvallavägen, Östra station och Stocksund kommer att försvinna och en vid Odenplan att tillkomma. FV har tidigare berättat att det öppnar upp för bostadsutveckling vid Östra Station.

Annons

Det var 2015 som FV för första gången berättade att Roslagsbanan kan förlängas till Odenplan, och därmed ändra sträckning bort från Östra station. 2019 kom nyheten att den förlängs in till city, fortfarande med den nya sträckningen via Odenplan istället för Östra station.

Roslagsbanan till city som är planerad att öppna 2038, skriver SL:s presskommunikatör Sophie Gunnarsson i ett mejl till Mitt i och berättar att det inte är klart när de tre stationerna ska lägga ner.

Danderyds kommun har protesterat mot de planerade nedläggningarna av Bråvallavägen och Stocksunds station. SL har inte bemött kritiken, utan har konsekvent hävdat att det är frågor som ligger utanför det område som på sistone diskuterats: sträckan Universitetet till city.

”Följdinvesteringar till Roslagsbanan till City med åtgärder som att stänga station har inte finansiering ännu och vi jobbar inte aktivt med den åtgärden nu”, skriver Sophie Gunnarsson.

Förlängningen av Roslagsbanan till city är en del av den så kallade Sverigeförhandlingen.

Vid Östra station uppstår väldigt intressanta exploateringsmöjligheter när spårområden kan bebyggas med bostads- och kontorshus. Enligt planen skissar Stockholms stad för 500 bostäder där.

Entrébyggnaden för Östra station. Foto: Fastighetsvärlden
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Då måste Atrium Ljungbergs Lilla Katarina stå klar

”Vår byggstart är beroende av flera parametrar där en av de viktigaste är att vi får tillträde till marken”.

Skanska i mål med ”bråkig” affär för miljard i Stockholm

Bostäder, kontor och butiker. Allt mitt på Kungsholmen. Enligt FV:s beräkning tappar säljaren 200 miljoner.

Union säljer stora Sisjö Entré

Utökar beståndet i området med 15.000 kvm.

Bershka till Gallerian

Den spanska kedjan öppnar sin andra butik i Sverige.

Porträtt

Bjuder upp i motvind

Avantis vd om vad som krävs för att åter fylla kontoren.

Quick Office, Petra Kyllerman.

Lyckades vända konkurs till svarta siffror

Tvingades försätta åtta coworkinganläggningar i konkurs under 2025.

Southbay köper från MG – når totalt 4 miljarder

Når 230.000 kvm efter att utökat med 35.000 kvm.

Krönika

Överskottets tid är förbi

”Det slutar aldrig väl. Förr eller senare måste notan betalas.”

Newsec IM värvar från Oljefonden

Max Barclay: ”Hans erfarenhet och ledarskap blir avgörande för att driva tillväxt och vidareutveckla vår investeringsförvaltning”.

Slopar kontorsskrapa och gör om högt välkänt hotell

Fastighetsägaren berättar för FV om planerna.

Intea förvärvar från Areim för 140 mkr

Finns nytt hyresavtal på 6.600 kvm och en total byggrätt på 16.000 kvm.

Sveafastigheter Orminge, Nacka

Sveafastigheter vann dubbelt – läs om alla bud

Läs om prisnivåerna i elva bud och vilka bolag som lämnat anbud. Totalt 240 bostäder.

Johan Signer lämnar vd-jobb vid Set Up och två slutar

Gustav Källén: ”Vi vill hitta en positiv kraft framåt”.

Tillbaka till förstasidan