Petra Krüger.

Petra Krüger ny vd på Trianon

Trianons nuvarande vd Olof Andersson föreslås väljas till ny styrelseordförande vid årsstämman. Nuvarande styrelseordförande, Richard Hultin, har avböjt omval. Samtidigt utser styrelsen Petra Krüger till ny vd. Hon kommer närmast från ett toppjobb vid NCC.

Annons

Olof Andersson har varit vd i Trianon sedan 2006, när han förvärvade bolaget. Fastighetsbeståndet bestod då av fastigheter till ett värde av 200 mkr, vilket ökat till dagens 12,3 mdr. Sedan börsnoteringen 2017 har förvaltningsresultat, hyresintäkter och fastighetsvärden ökat stadigt och Malmöbaserade Trianon har en stabil finansiell ställning.

Förändringen i vd-rollen är en planerad succession och ett naturligt steg i bolagets fortsatta utveckling. Nuvarande vd Olof Andersson kommer i sin roll som styrelseordförande borga för en viktig kontinuitet i Trianons fortsatta utveckling, förutsatt att årsstämman beslutar i enlighet med valberedningens förslag.

Petra Krüger kommer närmast från en roll som Sverigechef inom NCC Property Development och har dessförinnan en bred och gedigen bakgrund inom bostadsutveckling i Skanska. Petra tillträder rollen som vd i augusti 2026. Styrelsen har utsett bolagets vice VD och ekonomichef, Mari-Louise Hedbys, till tillförordnad VD för perioden efter årsstämman den 21 maj och fram till dess att Petra tillträder som VD.

Olof Andersson, största ägare och avgående vd kommenterar:

– Mitt engagemang i Trianon fortsätter och jag har för avsikt att förbli långsiktig ägare. När en ny VD nu är på plats frigörs mer tid för strategiskt arbete tillsammans med styrelse och VD. Jag är mycket glad över att vi har rekryterat Petra Krüger som ny VD för Trianon. Hennes tydliga affärsmannaskap och fokus på långsiktigt värdeskapande kommer att vara viktiga tillgångar i den fortsatta utvecklingen av bolaget, och jag ser fram emot samarbetet.

Trianons styrelseordförande, Richard Hultin, kommenterar:

– Vi i styrelsen är mycket nöjda med att kunna utse Petra Krüger till ny VD. Hon kommer att passa in i Trianon på ett utmärkt sätt och tillföra mycket med sin breda erfarenhet, sin energi och sitt goda ledarskap. Detta i kombination med att Olof Andersson går in i rollen som ordförande säkerställer Trianons kontinuitet och framtida utveckling.

Petra Krüger, blivande vd i Trianon säger:

– Jag har under en längre tid följt Trianon med stort intresse och lockas av bolagets ambition att kombinera stark värdeutveckling med samhällsnytta. Bolagets fokus på bostäder och kommersiell fastighetsutveckling i ett växande Malmö med kringliggande kommuner är mycket attraktivt. Jag är stolt över förtroendet att få leda Trianon och ser fram emot att tillsammans med medarbetare, ledning, styrelse och ägare samt i dialog med våra boende och verksamheter, ta bolaget vidare till nästa nivå.

Nuvarande styrelseordförande, Richard Hultin, har varit i Trianons styrelse sedan 2021 och styrelseordförande sedan 2025.

Olof Andersson, största ägare och avgående vd kommenterar:

– Richard har varit en del av Trianons styrelse i flera år och har spelat en stor roll för bolagets utveckling och stabilitet. Jag vill tacka honom för hans engagemang, affärssinne och ledarskap och är mycket glad att Richard kommer fortsätta sitt engagemang inom koncernen.

Valberedningen kommer att presentera sitt fullständiga förslag till styrelse i kallelsen inför årsstämman. Ett begränsat antal större aktieägare som tillsammans innehar mer än 50 procent av rösterna i Trianon avser att rösta för förslaget att Olof Andersson ska väljas till ny styrelseordförande.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tre team vann hett område

Fult område ska få ett rejält lyft, Vatten- och citynära läge ska bli attraktivt.

Tillbaka till förstasidan