Jesper Göransson, vd och koncernchef i Peab.

Peab agerar mot URW-koncernen

Den 28 maj meddelade Svea hovrätt dom avseende klandertalan i målet om Mall of Scandinavia i Solna. Unibail Rodamco Westfields (URW) klandertalan ogillades i alla delar avseende Peabs krav och URW blev därmed omedelbart skyldig att betala Peab cirka 1,6 miljarder svenska kronor. Någon betalning har ännu inte erhållits. För att tillvarata Peabs rättigheter har Peab därför ansökt om konkurs för URW:s helägda dotterbolag Rodamco Projekt AB. Åtgärden syftar till att Peab via konkursboet ska kunna kräva in fordran från övriga bolag i URW-koncernen.

Annons

Åtgärden leder inte till någon ny riskbedömning eller förändringar i Peabs redovisning.

Den 30 juni 2023 meddelades skiljedom – efter ett skiljeförfarande som pågick i nästan sju år – i målet om entreprenaden Mall of Scandinavia. Skiljenämnden gav Peab rätt i sina krav på ersättning för de fördyringar som omfattande ändringar av projektet under produktionsfasen innebar och slog fast att Peab hade rätt till ersättning uppgående till cirka 1,4 miljarder kronor, inklusive dröjsmålsräntor. En skiljedom går inte att överklaga, däremot kan man lämna in en så kallad klandertalan till Svea hovrätt. I ett klandermål prövas huruvida skiljenämnden har begått processuella fel eller inte. I stället för att betala i enlighet med skiljedomen valde URW att klandra domen.

Den 28 maj 2025, efter ytterligare två års rättsprocess, meddelade Svea hovrätt dom i klandertalan och den ogillades i alla delar avseende Peabs krav, vilka därmed slutligt fastställts och är verkställbara. Därmed är det slutligt konstaterat att stora förändringar i entreprenaden gav Peab rätt till ersättning för ändrings- och tilläggsarbeten jämte ersättning för störning och rubbning. Skiljedomen upphävdes i en mindre del avseende URW:s krav på lokalviten där Peab hade dömts att betala 37 miljoner kronor till URW samt Peabs rätt till rättegångskostnader på 90 miljoner kronor.

Peabs lagakraftvunna och därmed verkställbara krav inklusive räntor uppgår till cirka 1,6 miljarder kronor.

Omedelbart efter Svea hovrätts dom vände sig Peab till URW med en anmodan om betalning. Idag sex dagar senare har URW varken betalat eller svarat Peab om man tänker betala. Peab har därför ansökt om konkurs för Rodamco Projekt AB, ett helägt dotterbolag i URW-koncernen. Åtgärden syftar till att Peab ska kunna tillvarata sina rättigheter genom att via konkursboet kunna kräva in fordran från övriga bolag i URW-koncernen.

Enligt Peab och juridik- och redovisningsexpertis är det uppenbart av händelseförloppet och Rodamco Projekt AB:s redovisning att Rodamco Projekt AB inte varit självständigt utan agerat för andra URW-bolags räkning och att URW försöker undkomma betalningsskyldighet för kontraktsarbeten som URW beställt och fått nyttan av.

Köpcentrumet Mall of Scandinavia har under perioden flyttats från Rodamco Projekt AB till annat dotterbolag i URW-koncernen till ett pris klart understigande slutlig kostnad.

Peab avser dessutom att driva processer mot nuvarande och tidigare styrelseledamöter i de inblandade bolagen.

Peab bedömer utsikterna som mycket goda att via rättsväsendet få betalt för de arbeten som utförts.

Åtgärden leder inte till någon ny riskbedömning eller förändringar i Peabs redovisning.

– Unibail Rodamco Westfield har, tillsammans med sina advokater, allt sedan projektet pågick försökt hitta alla vägar att undvika att göra rätt för sig. Detta har lett till mycket höga advokatkostnader och en onödig belastning på svenskt rättsväsende, säger Jesper Göransson, vd och koncernchef i Peab.

– Efter nästan sju år i skiljeförfarande och ytterligare nästan två år i Svea hovrätt har Peab nu fått rätt i alla instanser. Vi har en lagakraftvunnen, verkställbar dom som inte går att överklaga, innebärande att Unibail Rodamco Westfield är skyldiga oss över 1,6 miljarder kronor för merkostnader. Att inte betala är bara en fortsättning på det arbetssätt Unibail Rodamco Westfield haft hela tiden, man vill helt enkelt inte göra rätt för sig. Det är ytterst anmärkningsvärt och ett hån mot hela det svenska rättsväsendet, fortsätter Jesper Göransson.

– Peab har rätt till denna ersättning och vi kommer fortsätta driva ärendet till dess att vi erhåller rättmätig betalning, säger Jesper Göransson, vd och koncernchef i Peab.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

FV fyller 40 år – firar med jubileumsmagasin och seminarium

Nu öppnar vi för företag som vill vara med och synas i jubileumsutgåvan och på seminariet.

Satsar 100 mkr i Kista – men tar in 183 mkr per år

FV och MSCI om den ekonomiska kalkylen för Kista – och hur stor stadens satsning är i förhållande till tomträttsavgifterna.

Försvaret i mål med affär på nästan en halv miljard kronor

Ett 20-tal byggnader ingår i transaktionen.

Stora planer i skuggan av Google

Användes som beredskapslager för olja under kalla kriget

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

Vi ändrade beteende över en natt

Men när lågkonjunkturen tog sitt fäste och marknaden skiftade från arbetstagarens till arbetsgivarens ändrades i stor grad inställningen till flexibiliteten för medarbetare.

Pizza Hut i konkurs

Prisma hårt drabbat – hyr ut till åtta restauranger. Läs vad vd:n säger om utmaningen.

Köper 430 lägenheter för endast 2 900 kr/kvm

Klart med ny ägare efter tidigare avhopp. FV berättar om ”skräckbeståndet” och den nya ägarens kalkyl.

25 år senare: En fjärdedel återstår ännu att bygga

Efter terrorattacken: Fyra nya skrapor klara och två återstår  Motsvarar 85 Hötorgsskrapor  Ägandet Hyresgästerna  Nya innehållet

SHF bygger och hyr ut 6 300 kvm

Tecknat tre hyresavtal vid en av landets största handelsplatser.

Tillbaka till förstasidan