Patrizia tar över 41.600 kvm handel i Barkarby

I en europeisk storaffär tar tyska Patrizia över fondförvaltningen av 170 fastigheter från tyska Triuva. I Sverige ingår fem fastigheter, bland annat den med Stockholm Factory Outlet i Barkarby och en fastighet i Stockholms CBD som nyligen bytte ägare.

Annons

Tyska Patriza tar över fem fastigheter i Sverige från tyska Triuva (tidigare IVG). Det handlar om tre fastigheter i Barkarby handelsområde i Järfälla om totalt 41.600 kvm uthyrbar yta. Den mest kända fastigheten, Säby 3:78, innehåller nyligen utbyggda Stockholm Factory Outlet. Fastigheten Säby 3:22 innehåller sex byggnader för volymhandel om totalt 24.000 kvm uthyrbar yta. Den tredje fastigheten där, Säby 3:77 innehåller McDonalds och en bensinstation.

I centrala Stockholm ingår kontorsfastigheten Lammet 17 på Gamla Brogatan 13 om 6.700 kvm lokaler. Triuva köpte fastigheten så sent som i juni från Slussgården. FV bedömde då köpeskillingen till cirka 450 miljoner kronor.

Den femte fastigheten som ingår i transaktionen är Mosås 2:72 som ligger i Mariebergs handelsområde i södra Örebro. Den fastigheten, om 5200 kvm lokaler, förvärvades från TK  2009.

Triuva/IVG har, med undandag av Lammet 17, annars främst sålt i Sverige de senaste åren. Under 2015–2016 avyttrade bolaget för 1,5 miljarder, enligt FV:s sammanställning.

Affären mellan jätten Patrizia, som i Sverige tidigare är mest känd aktör på bostadssidan, och Triuva är en jätteaffär med 160 fastigheter mellan de både bolagen – som gör Patrizia till en av de allra största aktörerna i Europa om man ser till fastighetsvärde under förvaltning.

Patrizia tar alltså över Triuvas fondförvaltning där ett 40-tal fastighetsfonder som Triuva byggt upp ingår. Respektive fond äger dock fortfarande fastigheterna. De fem fastigheterna i Sverige ingår i den affären.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Motstridigt besked: Brist på lokaler i CBD

Efterfrågan har ökat rejält inom segmentet.

Uppsala kommun och Länsstyrelsen i konflikt

Regeringen får avgöra utdragen process om centralt område.

Arkitektfirma flyttar till landmärke

Lämnar city för Södermalm.

Skanska säljer byggrätter för 290 mkr till Obos

Nästan 200 bostäder planeras.

Porträttbild på Karl Palm

Hufvudstaden om upprivna miljözonen: ”Välkommet”

”Beslutsunderlaget har inte varit tillräckligt genomarbetat.”

Lovable hyr av AMF i Urban Escape

Gör stor förhyrning i centrala Stockholm. FV berättar om lokalerna.

Bildextra: Batljans sjätte till börsen

En sjunde notering kan komma redan i höst.

Lansa köper från Peab

Upprepar nästan tidigare transaktion.

Podd: Anneli Jansson om bolagets förändring

”Vi har gjort en otroligt stor resa på den finansiella sidan i bolaget.”

Miljözon i Stockholm skrotas – fastighetsägare pustar ut

”En seger för det sunda förnuftet”, säger Dennis Wedin (M).

Klartecken för Mälarbanan i Solna – flera bolag kan jubla

Segdraget projekt tar ett steg framåt.

Sålt allt efter Northvolts konkurs

Priset blev allt högre. FV berättar om processen.

Visionsbild av Kajgatan vid Bällstaviken och porträttbild på Stefan Mossvall

18 000 kvm vid Pripps-tomten – fler hyresgäster in

”Området är som en egen liten stadsdel.”

Tillbaka till förstasidan