Bild: AMF Fastigheter/Walk the Room

Paradox hyr 8.000 kvm av AMF i Stockholmsverken

Paradox Interactive har tecknat ett hyresavtal med AMF om 8.000 kvadratmeter i Stockholmsverken på Södermalm i Stockholm. Det är en av årets största uthyrningar och Paradox blir den fjärde spelutvecklaren i fastigheten.

Annons

Hösten 2019 beräknas datorspelföretaget Paradox kunna flytta in i AMF:s fastighet i korsningen mellan Rosenlundsgatan och Magnus Ladulåsgatan.

AMF Fastigheters uthyrning är den hittills tredje största kontorsuthyrningen i Stockholms stad. Läs Fastighetsvärldens topplista här.

Bolaget flyttar inte långt. Idag hyr Paradox lokaler i Vasakronans fastighet på Västgötagatan 5, runt 500 meter från det nya kontoret.

Stockholmsverken är ett av Södermalms gamla industrikvarter som AMF Fastigheter utvecklar till en ny plats för arbete, möten och umgänge.

Totalt utvecklas cirka 23.000 kvadratmeter till arbetsplatser och på gatuplanen görs plats för restauranger och kaféer. Kvarterens innergårdar kommer också att utvecklas och öppnas för allmänheten.

Paradox är en ledande utvecklare och förläggare av datorspel. I spelportföljen finns titlar som Stellaris, Europa Universalis, Hearts of Iron, Battletech, Surviving Mars och Cities: Skylines.

Tidigare har AMF Fastigheter bland annat hyrt ut till spelutvecklaren Experiment 101 i Stockholmsverken. Sedan tidigare finns spelutvecklarna Fatshark och Rovio som hyresgäster i fastigheten.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Skanska hyr ut hela 22.000 kvm kontor

Tecknat stort hyresavtal med hemlig hyresgäst.

Hotell för 19 miljarder förvärvas av Pandox

Gör affären tillsammans med ägaren Eiendomsspar och Scandic.

KLP köper för 1,5 mdr på Kungsholmen

Barings säljer stor kontorsfastighet  på nivån 150.000 kronor per kvm.

Logistea i SLB-affär för 226 miljoner

Med den nya affären har bolaget förvärvat för 2 mdr det senaste halvåret.

Intea i storaffär för 1,4 miljarder

Inteas expansion går nu snabbt. En rad nya projekt har radats upp det senaste halvåret och nu förvärvas säkerhetsfastigheter av ett statligt bolag.

Söker nytt HK om 3.500 kvm – bantar 1.000 kvm

Kan lämna lokaler nära Sergels torg och Hötorget. FV berättar om planerna.

Höga spelet i city – nytt kontrakt om 7.000 kvm

Förlängt stort hyresavtal för butikslokal mitt i Stockholm.

Blackrock förvärvar 35.000 kvm paketbyggnad

”Gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige”.

Utökar och stannar hos Corem i Kista

Utökar med 80 procent. Ytterligare en postiv nyhet för bolaget, efter att Tele2 valt att stanna.

Flera stora flyttar kan vänta i centrala Stockholm

Fyra välkända och omtalade hyresgäster kan flytta ihop. Söker cirka 15.000 kvm. FV berättar om vilka fastighetsägare som berörs.

Säljer för 200 mkr i Göteborg

Transaktion nära centralstationen. Följer upp tidigare miljardförvärv.

Lägre hyresintäkter för Vasakronan

Dubbelt så hög vakans i Stockholm idag jämfört med för fem år sedan.

”Coworkingmodeller ersätts med managed offices”

Ny europeisk rapport från Colliers berättar om förändringar på kontorsmarknaden.

Tillbaka till förstasidan