Paradiset avbryter tillväxtresa – lägger ned butiker

Den ekologiska, och hållbara, livsmedelskedjan Paradiset avbryter sin planerade expansionsresa.

Annons

Paradiset grundades 2015 med ambitionen att erbjuda ett utbud där majoriteten av livsmedelsvarorna är ekologiska. Planen var att öppna 20 nya butiker inom fem år. Delvis finansierat via crowdfunding.

Den första butiken slog strategiskt upp portarna på Brännkyrkagatan på Södermalm i Stockholm. Som Skandinaviens största ekologiska matbutik blev konceptet snabbt omskrivet – och prisat.

Paradiset expanderade till Regeringsgatan i Stockholm city för att sedan röra sig mot storhandlings-kluster som Nacka köpkvarter och Täby. Nu skulle Sverige erövras med hälsosam mat.

Men tillväxtresan har inte gått som planerat. 2018 var rörelseförlusten 41 miljoner kronor – omsättningen låg på 115 miljoner, skriver Market.

För att vända den negativa trenden halverar därför vd:n och grundaren, Johannes Cullberg, antalet butiker – från fyra till två.

Man stänger dels den 1.538 kvm stora butiken i Nacka köpkvarter (Atrium Ljungberg), som öppnade i januari 2017, och hybridbutiken i Täby centrum (Unibail-Rodamco-Westfield). En butik där man både har kunnat handla direkt och på nätet för att hämta sina varor i anslutning till butiken bredvid ett garage.

– Det är svårt att kriga mot starka aktörer som Ica, Coop och Willys, speciellt på deras hemmamarknad. Därför vill vi samarbeta istället och har inlett diskussioner om att komma in med våra egna märkesvaror i deras hyllor, säger Johannes Cullberg, vd och grundare av Paradiset, till Market.

Butikerna på Södermalm och, numera, på NK kommer man dock behålla, det berättar Johannes Cullberg för Breakit.

– Det är skyltfönster för varumärket och det är ganska lyxigt att ha butiker där du kan komma in och uppleva vad Paradiset är och står för, förklarar han.

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Intea bygger ut fängelse ännu mer – blir rekordstort

Ett av landets absolut största fängelser. Hela 46.000 kvm.

Nya misstankar mot Engelbert – kopplat till Dalarö

Misstankarna mot Engelbert växer.

Humlegården söker partner till stort projekt

Anneli Jansson: ”Det är en unik investeringsmöjlighet som nu erbjuds”.

The Works kupp – öppnat med Convendums möbler

Hoppas på samma succé som vid Medborgarplatsen.

Skandia Fastigheter hyrt ut 3.000 kvm

Markus Pfister: ”Vi ser försiktigt positivt på fortsättningen av 2025”.

Bakslag för Sveafastigheters planer

Markköp för nästan 100 miljoner skulle resultera i nära 200 bostäder.

Vasakronans ”doldis” kan växa på höjden

Gamla fabriks- och kontorslokaler kan växa på höjden, precis utanför tullarna.

Klimatpåverkan viktigt när svenskar väljer bostad

Ny rapport om grönt byggande från SGBC.

Castellum hyr ut till Saab

Tecknat stort avtal. Flyttar på nuvarande hyresgäst.

Art-Invest köper 158 lägenheter i Barkarby

Andra större köpet i området.

Skanska tar över Sernekes stora projekt efter konkursen

Ett av många projekt som sattes på paus vid konkursen. Kontraktet värt 300 miljoner kronor.

Veidekke: ”Pipeline ser ljusare ut än på länge”

Veidekke ser första kvartalet som en normal lågsäsong.

Rekordmånga tomma lägenheter trots bostadsbrist

För första gången rapporterar lika många allmännyttiga bostadsföretag ett överskott som ett underskott av bostäder.

Tillbaka till förstasidan