Panattonis vd lämnar

Fredrik Jagersjö Rosell lämnar sin roll som vd i Panattoni. Han anställdes 2021 för att etablera bolaget i Norden, med en bakgrund från roller på bland annat DHL, Colliers och Logistic Contractor.

Annons
Fredrik Jagersjö Rosell,
Fredrik Jagersjö Rosell slutar som vd på Panattoni.
Visa faktaruta

Sedan 2021 har Panattoni byggt upp en stabil och skalbar plattform med närmare 20 medarbetare i Sverige och Danmark och sju färdigställda byggnader i Sverige, med en total yta om 239 000 kvm. Samtidigt pågår utveckling av nya projekt i bland annat Ringsted, Danmark och Mölnlycke, Sverige.

Nu lämnar bolagets vd Fredrik Jagersjö Rosell sin roll, meddelar bolaget.

– Vi har byggt en stark verksamhet i Sverige och Danmark med ett team som levererar genom hela värdekedjan. Med den grunden på plats är vi nu redo för nästa steg i vår nordiska satsning, säger Andreas Gibrand, affärschef Panattoni Sverige.

Den svenska verksamheten kommer fortsatt att ledas av den svenska ledningsgruppen i ett förstärkt samarbete med Panattoni Europa. Det övergripande ansvaret för Panattoni Nordics kvarstår hos Fred-Markus Bohne, managing partner Panattoni DACH & Nordics.

– Vi har ett starkt team på plats i Norden med bevisad förmåga att genomföra affärer från idé till färdig fastighet. Nu växlar vi upp våra utvecklingsaktiviteter i regionen för att säkerställa att vi fortsätter att vara lyhörda för våra kunders förändrade behov, säger Fred‑Markus Bohne.

Panattoni fortsätter att stärka sitt långsiktiga åtagande på de nordiska marknaderna genom att utveckla toppmoderna industri-, logistik- och datacenterfastigheter, med fokus på starka relationer och pålitligt genomförande.

– Vårt fokus nu är mycket tydligt: att driva våra projekt framåt med full kraft och leverera framgångsrika resultat för våra hyresgäster och alla våra affärspartners, säger Andreas Gibrand.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Miljözon i Stockholm skrotas – fastighetsägare pustar ut

”En seger för det sunda förnuftet”, säger Dennis Wedin (M).

Klartecken för Mälarbanan i Solna – flera bolag kan jubla

Segdraget projekt tar ett steg framåt.

Sålt allt efter Northvolts konkurs

Priset blev allt högre. FV berättar om processen.

Visionsbild av Kajgatan vid Bällstaviken och porträttbild på Stefan Mossvall

18 000 kvm vid Pripps-tomten – fler hyresgäster in

”Området är som en egen liten stadsdel.”

Två nya köp av SHF om totalt 15 000 kvm

Genomför två transaktioner. Välkända hyresgäster.

LogiDev och Winäs köper från SBB och Adductor

Målet är att skapa ett nytt nav för handel, proffshandel, industri och logistik.

Podcasten Fastighet & Finans om Ilija Batljans senaste drag

I senaste avsnittet av podcasten kommenteras Sveafastigheter och Klarabos sammanslagning, en rad bostadsaffärer samt Episurfs fortsatta rusning på börsen.

Vasakronan redo sälja central fastighet

Granne med landmärke. Flera projekt väntas.

KlaraBo går samman med Sveafastigheter

Genom fusionen skapas ett bolag med 26 500 bostäder. Värde: Nästan 50 miljarder kronor. Dessutom en affär på 7 miljarder vid sidan.

Strawberrys öppnar hotell i Arosekens nya

Stordalen: ”På väg att bli Sveriges svar på Silicon Valley och vi vill vara en självklar del av den resan”.

Hedin stänger sju bilhallar – Balder hyr ut nästan alla

Flera av fastigheterna ingick i storköp för 4,15 miljarder kronor för tio år sedan.

SD vill flytta SVT till Kista

Ser affärsmöjlighet för bostäder vid Gärdet.

Porträttbild på Benny Svärd och visionsbild på Marieviks Udde

Bildextra: Lyxvåningarna i Stockholms lilla Manhattan

✔️39 miljoner kronor. ✔️100 kvm privat takterrass. ✔️2,85 meter takhöjd.

Tillbaka till förstasidan