Oväntad köpare gör storaffär i Botkyrka

Annons

Köper för 705 miljoner – 5 intressenter på ”seriös nivå”. Botkyrkabyggen har nu bestämt sig för en köpare till ett bestånd med 1300 lägenheter, drygt 10 procent av bolagets hela bestånd. Det blir det nybildade bolaget Mitt Alby som förvärvar fastigheterna genom en bolagsaffär där fastighetsvärdet uppgår till 705 miljoner. Botkyrkabyggen har skrivit avtal med företaget Mitt Alby och dess styrelseordförande Mikael Ahlström. Pwc har varit rådgivare till Botkyrka vid försäljningen.

Kommunen har inför försäljningen gjort en lista på vad den nye ägaren ska uppfylla, bland annat långsiktighet i ägandet, samt miljöambitioner. Mitt Alby har för avsikt att vara en långsiktig ägare och ha en närvaro i Alby genom bland annat ett lokalt förvaltningskontor och lokalt anställda. De planerar upprustningar av fastigheterna enligt samma tidsplan som Botkyrkabyggen tidigare har gjort upp. Kommunfullmäktige ska nu godkänna köparen, det planeras ske den 26 juni.

– Engagemang och närvaro gör att vi känner oss trygga att lämna över de 1.300 lägenheterna till nya ägaren. Vi äger Alby Centrum, och kommer efter försäljningen att äga 2.000 lägenheter i Albydalen och sammanlagt nära 11.000 lägenheter i Botkyrka, säger Ulf Nyqvist, VD för Botkyrkabyggen.

Mikael Ahlström, styrelseordförande för Mitt Alby, kommer från en byggmästarfamilj men är framförallt mest känd som grundare till Procuritas som är ett av de äldsta private equity-företagen i Sverige. Ahlström äger 43 procent av bolaget. Kari Stadigh (koncernchef i finska försäkringsbolaget Sampo) äger 19 procent och en trio delar på 38 procent. De tre är finansmannen Martin Bjäringer, Carl Rosvall och Georg Ehrnrooth (arvtagare i en av Finlands starkaste finansfamiljer).

Enligt uppgift till Fastighetsvärlden var det 5 svenska bolag som lämnade bud som ansågs ”seriösa” och som alla hade bud ganska nära varandra. Två intressenter gjorde DD-processen. Kriteriet ”långsiktig ägare” var viktigt för Botkyrka kommun vid försäljningen. Beståndet värderades av AEJ RE Consulting till 702 miljoner.

Fastighetsvärlden Idag 2013-06-07

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Säljer till överraskande köpare på Stora Essingen

Avyttrar del av portföljen som förvärvades av Lärarförbundet 2019.

Bästa rådgivarna 2025 – i varje segment

CBRE vinner två klasser och C&W, Catella, JLL samt Colliers en vardera.

Hyr ut 7.400 kvm till polisen

Gör stor uthyrning. Tidigare butikslokal omvandlas.

Blir ny transaktionschef hos Svefa

Gör ytterligare en förstärkning inom transaktionsteamet.

Catena tar in 2,8 miljarder – redo för köpet om 9 miljarder

Har goda försvärvsmöjligheter även efter det planerade rekordköpet.

Smäll för Pandox: Stor kedja i rekonstruktion

9 hotellfastigheter med totalt 1.859 rum berörs. Pandox ledning ser lugnt på situationen.

Slussgården, Snäckan 8, tegelbacken. Konferens

Klart: Blir operatör för Slussgårdens stora i city

✓En av citys största konferensanläggningar. ✓Nära 5.000 kvm. ✓150-årigt familjeföretag blir operatör.

Klart: Koras som bästa rådgivare

Ny etta i toppen. 15 transaktionsexperter rangordnas utifrån genomförda säljuppdrag. Se även flera olika listor.

Söker 6.000 kvm lokaler i centrala Stockholm

Sökområdet är CBD eller strax utanför.

Duo i offensiv inom lättindustri – vill dubbla

Slutförde tillsammans en första transaktion i oktober. Initialt mål är att dubbla portföljstorleken.

Einar Mattsson Humlegården, Ribosomen, Hagastaden

Duo ska utveckla kvarter i Hagastaden

Omfattar cirka 7.500 kvm kontor, cirka 900 kvm lokaler och cirka 6.500 kvm bostäder.

Fastigheten Härolden 44 även kallad Fleming 7.

KLP halverar vakansen i Fleming 7

Köpte fastigheten i somras för 1,5 miljarder.

Tummen upp för Fabeges nya kontorshus

Möjlighet att påbörja kontorsprojekt inom tullarna. Krympt något i storket.

Så splittras ägande för över 100 miljarder

FV går igenom tillgångarna. Plötsligt ojämlikt ägande. ✓ Konkurrerar med sig själv. ✓ Flera smått dolda innehav.

Tillbaka till förstasidan