Oscar Properties kvartalsrapport för första kvartalet är som väntat ingen munter läsning. Den totala räntebärande skulden uppgick per den 31 mars till 1,8 miljarder. Samtidigt värderades fastighetsbeståndet till 1,5 miljarder kronor, utifrån de budnivåer som förekommit. Volvo är största kvarvarande hyresgäst och står för 10 procent av hyran. Ekonomisk vakansgrad är 29 procent.
Oscar Properties nyckeltal för första kvartalet 2024, januari till och med mars:
- Nettoomsättningen minskade till 70,2 mkr (133,9).
- Hyresintäkterna uppgick till 68,4 mkr (120,4).
- Driftnettot uppgick till 38,6 mkr (64,1).
- Värdeförändring fastigheter uppgick till -64,2 mkr (161,0). • Förvaltningsresultatet uppgick till -59,5 mkr (-57,0).
- Periodens resultat uppgick till -106,7 mkr (61,9).
- Resultat per stamaktie uppgick till -0,74kronor (0,43).
- Likvida medel uppgick till 21,7 mkr (114,1).
- Soliditeten är negativ (27,5%).
- Den ekonomiska uthyrningsgraden uppgick till 71 procent (86%). För det näst största segmentet, butiker, är den 45%.
- Sett till yta uppgick uthyrningsgraden till 66 procent (85%).
- De tio största hyresgäs- terna stod tillsammans för 39 procent (32%) av hyresvärdet.
Oscar Properties fastighetsbestånd bestod den 31 mars av 29 fastigheter. Fastigheterna återfinns i hela Sverige men är i huvudsak belägna i kommunerna Helsingborg, Stockholm, Sollentuna, Malmö och Nacka.
Fastigheternas verkliga värde uppgick per den 31 mars 2024 till 1.543 miljoner kronor. Den totala uthyrningsbara ytan är 159.974 kvadratmeter, varav 40 procent är industri, 15 procent är kontor, 11 procent är dagligvaruhandel, 18 procent är verkstad och 16 procent utgörs av övriga lokalytor.
De största hyresgästerna i beståndet utgörs av Volvo Parts AB (10%), Arbetsförmedlingen (5%), Jitech AB, Sveaverken Svea Agri AB, Skövde kommun och Elektroskandia Sverige AB.
Under perioden har investeringar i befintliga fastigheter genomförts med 0 miljoner kronor, skriver bolaget i rapporten. Tillsammans med Volvo har en omfattande ombyggnad och utveckling gjorts av fastigheten Flen Talja 1:26.
Mot bakgrund av den finansiellt pressade situation som bolaget befinner sig i är fastigheterna i årsbokslutet för 2023 värderade till nettoförsäljningsvärdet som erbjudits från externa köpare när sådana bud förekommer. Denna värderingsteknik som utgår från forcerade försäljningar medför lägre värdering av fastigheterna än när värdering görs till så kallat verkligt värde. Fastigheter för drygt 2,5 miljarder har sålts sedan årsskiftet.
Det nominella beloppet för totala räntebärande skulder uppgick per den 31 mars 2024 till 1.787,9 mkr.
Oscar Properties årsredovisning för 2023 ska offentliggöras snart, vecka 27. Den 19 juli är det dags för årsstämman.
Halvårsrapporten ska enligt bolaget publiceras 30 augusti.