Den vattennära fastigheten på Lilla Essingen får nu en delägare.

Oscar i JV med Starwood för utveckling av Primus

Oscar Properties har bildat joint venture med Starwood Capital i syfte att utveckla 424 bostäder på det stora och vattennära kvarteret Primus på Lilla Essingen. Det gemensamma bolaget ägs till 70 procent av Starwood.

Annons

Stockholms stad är på väg att godkänna detaljplanen för Primus och därmed måste Oscar Properties betala köpeskillingen för fastigheten till Vasakronan när detaljplanen vunnit laga kraft. Priset vid köpet från Vasakronan hösten 2014 var 920 miljoner kronor. Affären då ägde rum när allt på marknaden fortfarande pekade uppåt (läs mer här). Fastigheten tillträds under det första halvåret 2018. Godkännande av detaljplanen var punkt 30 på kommunstyrelsens agenda vid mötet 17 januari.

Vid Oscar Properties förvärv av Primus aviserades att strategin var att samarbeta med en finansiell partner, vilket nu sker genom att bilda joint venture med Starwood Capital.

Det var Pangea som sydde ihop affären mellan Oscar Properties och Starwood.

Oscar Properties har planerat för 424 lägenheter på den vattennära fastigheten, se karta nedan.

Under det senaste halvåret, inför denna affären, har Oscar Properties, enligt Fastighetsvärldens sammanställning, avyttrat fyra förvaltningsfastigheter samt en projektfastighet för totalt hela 2,2 miljarder kronor. Bolaget har hela tiden för Fastighetsvärlden uppgivit att man ser positivt på möjligheten att genomföra köpet av Primus från Vasakronan.

”Tillsammans med höstens transaktioner står Oscar Properties stabilt på en bostadsmarknad i förändring. Denna position skapar handlingsfrihet att kunna gå in i nya affärsmöjligheter, som naturligt öppnas i denna typ av marknad”, konstaterar Oscar Properties i ett pressmeddelande.

Oscar Properties har flera JV:n bakom sig, bland annat med Niam, Balder och Carlyle och har alltså en historia av sådana samarbeten.

– Starwood Capital delar vårt starka fokus på design och arkitektur och är en utmärkt partner för projektet. Arbetet med Primus skapar goda förutsättningar för ytterligare samarbete oss emellan, säger Oscar Engelbert, VD och storägare vid Oscar Properties.

– Vi ser fram emot detta partnerskap och att samarbeta med Oscar Properties som är en av de mest erfarna bostadsutvecklarna med hög designgrad i Stockholm. Primus har ett attraktivt läge vid vattnet nära centrala Stockholm och vi är övertygade om att vi kommer att skapa en unik produkt tillsammans, säger Caleb Mercer, vice president Starwood Capital.

Projektet kommer bestå av arkitektritade bostäder i parkmiljö med sjöutsikt invid strandpromenaden i kvarteret på Lilla Essingen. Byggstart beräknas under det andra kvartalet 2019.

Det är tredje gången på kort tid där ett JV med en stor aktör bildas för att genomföra ett större projekt. Serneke har gått in i ett JV med NREP angående Karlastaden och SSM med Partners Group för Tellus Towers (läs mer här).

Starwood är i Sverige bland annat känt för storköpet av en handfull handelsfastigheter från KF Fastigheter, bland annat Bromma Blocks. Bolaget sålde dock vidare alla fastigheter ganska snabbt med en stor vinst som följd (läs mer här).

Fastigheten Primus 1 avser den del av Lilla Essingen som ligger väster om Essingeleden.
Planområdets avgränsning i rött. Primusfastigheten är markerad i svart. Karta: Stockholms stad.
Situationsplan över Primusområdet. Utöver det som Vasakronan säljer till Oscar Properties finns ett område nära Essingeleden som markanvisats till Svenska Bostäder och till Wästbygg. I de senare fallen har Fastighetsvärlden tidigare skrivit att det handlar om cirka 120 respektive 95 lägenheter. Illustration: Sweco.
Tidig visionsbild hur området skulle kunna se ut framöver.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lista: 12 nya till Mall of Scandinavia

Några helt nya för Sverige. Centrumchefen berättar för FV om ett rekordår.

”Sälj del av Lill-Jansskogen – bygg Östlig förbindelse”

Stockholms Handelskammare presenterar lösning för att ringled kring huvudstaden ska fullföljas.

Topplista

Lista: 20 stora inom solenergi

Nrep, Castellum och Akademiska Hus i topp.

Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Vill vara det varmaste och vänligaste arkitektkontoret

FV Fokus. FV frågar ut Johan von Wachenfeldt vd på Krook & Tjäder Vikten av entreprenörsanda. Konsten att växa i lågkonjunktur. Ökade krav på flexibilitet

Fabege nära storaffär med Solna stad

Hittat lösning på ett kommande problem.

Nu säljs sista dyrgripen

Ett omfattande byggnadsprojekt med ett värde på 600-700 mkr strax utanför tullarna är det sista som återstår i beståndet.

Juryn: Det här var bästa uthyrningen 2024

FV:s jury har för tionde året korat årets bästa uthyrning.

Hufvudstaden mot trenden – har sänkt vakansgraden

Redovisar nyckeltalen för 2024.

Castellum lägger bud på Entra

Ökar innehavet till budpliktsgränsen. Storägaren Balder svarar direkt.

Affärsanalys

Strategisk manöver i en svår marknad

Portfölj med 57.000 kvm har bytt ägare. Affären analyseras av Daniel Holmkvist på CBRE.

Krönika

Demografi och fastigheter – kan man tjäna pengar på det?

Samir Taha om risker och möjligheter – rätt tidpunkt för att vara motvalls?

Intervju med nya NK-chefen

Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.

Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder

Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.

Tillbaka till förstasidan