Olov Lindgren hyr ut 6 000 kvm på Söder
Fastighetsbolaget Olov Lindgren har tecknat hyresavtal med AcadeMedia för skolverksamhet vid Skanstull på Södermalm. Avtalet omfattar cirka 6 000 kvadratmeter.
New Property var rådgivare till Olov Lindgren i förhyrningen.
Lokalerna har sedan byggnaden uppfördes 1931 använts för skolverksamhet, vilket nu fortsätter i och med den nya hyresgästen som blir Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Södra. Inflyttning är planerad till den 1 januari 2027.
Nuvarande hyresgäst, Internationella Engelska Gymnasiet, avslutar sin verksamhet i fastigheten och flyttar ut under sommaren 2026. Intresset för lokalerna har varit stort från flera aktörer, vilket möjliggjort en smidig övergång med endast en kort period mellan hyresgästerna. Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Södra startade ursprungligen på Södermalm och har idag sina lokaler i Enskede. De väljer nu att återigen lokalisera skolan till Södermalm.
Byggnaden är blåklassad, vilket innebär att den bedöms ha ett synnerligen högt kulturhistoriskt värde. Klassningen motsvarar de krav som ställs på byggnadsminnen och innebär att stor hänsyn tas till byggnadens ursprungliga karaktär i den varsamma renovering och anpassning som ska genomföras.
– Det här är ett omfattande avtal och AcadeMedia har varit en mycket professionell avtalspart. Vi har varit måna om att de renoveringar som behöver göras ska gagna såväl skolans verksamhet som fastighetens standard för att hålla över lång tid. Vi ser fram emot ett långsiktigt samarbete, säger Henrik Spännare, chef Kommersiell förvaltning på Olov Lindgren.
AcadeMedia ser etableringen som ett steg i sin fortsatta utveckling.
– Detta är ännu en investering för att skapa de bästa studiemiljöerna för Drottning Blankas elever och lärare inom både praktiska och teoretiska gymnasieutbildningar. Vi är mycket stolta över möjligheten att föra utbildningstraditionen vidare i denna unika fastighet centralt på Södermalm, säger Jens Levin, strategi- och transformationschef AcadeMedia.
Fastigheten Van der Huff 8 som ligger intill Tjurbergsparken på Södermalm uppfördes 1931. Fastigheten byggdes för Katarina Realskola och har sedan dess använts för utbildningsverksamhet. Byggnaden är ritad av David Dahl och Paul Hedqvist och präglas av sin tidstypiska arkitektur med gedigna materialval och välbevarade detaljer. Fastigheten förvärvades av Olov Lindgren 2010 och ingår i den långsiktiga förvaltningen som handlar om att bevara och utveckla husens kvaliteter över tid.




















