Offensiva Hemfosa gör rent hus på auktionen

Köpte för 1.784 miljoner på tre timmar. Auktionen är årets händelse på den svenska fastighetsmarknaden och även en stor händelse för Kronofogden. Under ett normalt år säljer Kronofogden i Stockholms län ut tillgångar för cirka 250 miljoner kronor. Igår såldes elva fastigheter för 1.784 miljoner kronor på totalt tre timmar!

Genom att klicka HÄR kommer du till en text som återberättar vad som hände under auktionen, minut för minut.

Det blev det nystartade bolaget Hemfosa Fastigheter som förvärvade nio av de elva fastigheter som auktionerades ut. Totalt betalade Hemfosa 1.760 miljoner kronor.

– Auktionen gick ungefär som planerat. Vi är väldigt nöjda, sade Jens Engwall, VD för snabbväxande Hemfosa till Fastighetsvärlden efter auktionen.

Bland de av Hemfosa förvärvade fastigheterna finns bland annat kända Danviks Center, den stora fastigheten Riksäpplet i Haninge och Novum Forskningspark i Huddinge. Samtliga avyttrade fastigheter finns i Stockholmsområdet.

Säljare var konkursboet efter danska Landic VII som under 2005 förvärvade fastigheterna från Fabege. Catella var rådgivare till säljaren i den nu genomförda affären.

Hemfosa bildades våren 2009 av Jens Engwall (tidigare VD för Kungsleden) och gjorde sitt första förvärv förra hösten. Bolaget har gjort ett flertal förvärv i nivån runt en halv miljard och även ett större köp genom att i januari i år förvärva fastigheter ur Landic VI för 2,3 miljarder kronor, ett bestånd med 44 fastigheter fördelade över sju orter.

Som Fastighetsvärlden tidigare berättat är det följande investerare som står bakom bolaget Hemfosa Fastigheter: Fjärde AP-fonden, Folksam, Alecta, Kåpan Pensioner, Ikano Fastigheter och finska Sampo. Dessutom äger delar av personalen i Hemfosa en andel i bolaget.

Fastighetsvärlden Idag 2010-10-25

Fler Nyheter från förstasidan

Så blir utsiktsvåningen – ”Blir en kassako”

Ola Sernekes kalkyl för 100 miljoner kronor per år.  230 meter upp. Nya innovationen. Jämför med Burj Khalifa.

Lista: Priserna för att åka upp i världens högsta

Fastighetsvärlden listar 25 världskända skyskrapors utsiktsplatser.

Karlatornet nära sin högsta höjd – stål i toppen

Endast ett våningsplan från taklagsfest. Ny strategi högst upp. Läs även om försäljningsläget och framtiden.

Säljer bostäder för 605 mkr – hela 8% under värdering

Stor bostadsaffär med tio fastigheter i Stockholmsområdet.

Speljätten Star Stable flyttar till AMF:s Fatburen

Fastighetsbolaget har hyrt ut mer än totalt 30.000 kvm till spelutvecklare.

SBB slår tillbaka: ”Vi klarar räntetäckningsgraden”

SBB rasade 27 procent på börsen under onsdagen. 95 procent ner sedan toppen.

Bildextra: Hos Pophouse högt upp i Hötorgsskrapa

Björn Ulvaeus bolag har flyttat in hos AMF Fastigheter. Se hur det ser ut.

Konsultprofil i ny roll

”Det är jättekul”. Berättar om den nya utmaningen.

Nytt börsbolag säljer för halv miljard i 08-området

Offensiv aktör köper. Nybyggda bostäder nära Stockholms innerstad i transaktion.

DI: Regeringen i samtal om fastighetsaffärer

Finansmarknadsminister Niklas Wykman bekräftar.

Ilija Batljan Invest skjuter upp räntebetalningar

Den ändrade vinstutdelningen i SBB ställer till det för Batljans moderbolag.

Realplay

Behöver detaljplanerna bli mer flexibla?

En inte helt enig trio diskuterar om det behövs förändringar i lagar och detaljplaneprocessen för att kunna vara gå komma vidare med hållbarhetsperspektivet när områden behöver förändras.

Besqab nere på en tredjedel – och noll startade byggen

Vd:n nöjd med tanke på de stora utmaningar som finns.

Nya strategin slår igenom – 500 bostäder på spel

Köpcentrumbolag i affär en bit ifrån sitt köpcentrum. Affär för 310 miljoner kronor.

Tillbaka till förstasidan