Nytt Säpo-hus om 34000 kvm i Ingenting
Specialfastigheter planerar affär med Skanska. Strax bakom Postens huvudkontor vid Tomteboda i södra Solna planerar Specialfastigheter för ett nytt högkvarter åt Säkerhetspolisen som blivit trångbodd i kvarteret Kronoberg på Kungsholmen. Det är Expressen som avslöjar Säpos planer.
Fastighetsvärlden kan berätta att det som planeras är en avstyckning av fastigheten Laboratoriet 1 i ett område i Solna som heter Ingenting och det är Skanska som äger marken.
Peter Karlström, VD Specialfastigheter, säger till Fastighetsvärlden att det saknas bygglov och detaljplan, men att parterna hoppas på byggstart nästa sommar och att den nya fastigheten ska stå klar första kvartalet 2013. Enligt Expressen ska huset bli 34.000 kvm och kosta 700–800 miljoner kronor.
Skanska önskar inte kommentera Fastighetsvärldens uppgifter.
Fastighetsvärlden Idag 2009-12-17