Nytt Choice-hotell till Arenastaden när Fabege bygger

Fabege fortsätter att utveckla Arenastaden i ett högt tempo. Nu ska bolaget bygga ett 20.000 kvm stort hotell och longstayboende vid Friends Arenas nordvästra hörn. Det är norske Petter Stordalen som tecknat hyresavtalet.

Annons

Quality Hotel Friends byggs ut till 600 rum. Men det räcker inte. Nu blir det ännu mer hotell i Arenastaden.

I den nordvästra delen av området, norr om det femte höga bostadshuset och längs arenan, ska Fabege bygga ett nytt hotell på 336 hotellrum, ett longstayboende med 88 lägenheter och ett nytt svenskt huvudkontor för Nordic Choice Hotels.

Affären baseras på tre separata avtal med löptider mellan 10 och 20 år. Det totala hyresvärdet är cirka 48 Mkr per år.

Totalt handlar det om 20.000 kvm, enligt uppgift till FV. Byggnaden ska stå klar första kvartalet 2021. Den 11-våningar höga byggnaden har ritats av White.

Hotellet kommer även att rymma restaurang- och konferensytor, gym och en välkomnande lobby. Planerad byggstart för projektet är 2018 och när hotellet står klart kommer stadsdelen att ha 1.000 hotellrum.

– Den positiva utvecklingen av Arenastaden och inte minst Friends Arena innebär att behovet av närliggande hotell ökar. Nordic Choice Hotels initiativ till det nya hotellet innebär ännu bättre förutsättningar för såväl Friends Arena, som för Mall of Scandinavia och företagens besökare och medarbetare, säger Klaus Hansen Vikström, vice vd och affärsutvecklingschef Fabege.

Hotellet, som kommer att tillhöra Comfort Hotels, byggs vid Friends Arenas nordvästra hörn och får en vacker utsikt över Råstasjön och dess naturområden. Byggnaden blir en länk mellan arenans storskaliga evenemang och det lokala livet som växer fram längs Evenemangsgatan.

Enligt uppgift till Fastighetsvärlden är kontorsytan för Nordic Choice Hotels nya huvudkontor cirka 3.000 kvm.

Nordic Choice Hotels ägare Petter Stordalen:

– Arenastaden har blivit en hub för business, nöjen och shopping. Utvecklingstakten är imponerande och genom ytterligare ett hotell och longstayboende så vill vi skapa ytterligare förutsättningar för att locka verksamhet till området och öka dess attraktionskraft. För oss är det också den perfekta platsen för vårt svenska huvudkontor med närheten till kommunikationer, till gäster och samarbetspartners. Jag är oerhört glad över projektet och ser fram emot 2021 då vi kan flytta in med våra verksamheter.

Fastigheten med Quality Hotel Friends, den höga hotellbyggnaden mellan Friends Arena och MoS, ägs av Stordalen själv efter att han köpt ut landsmannen Arthur Buchardt.

Wistrand har agerat legal rådgivare till Nordic Choice Hotels i samband med etableringen av det nya hotellet norr om arenan.

Här i hörnet, efter det femte bostadshöghuset och i hörnet av arenan, ska det nya Comfort-hotellet byggas. Bild från försommaren 2018. Foto: Fastighetsvärlden.

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Långläsning från FV

Helgläsning: 24 sidor FV-dokument – stora Kraschen

Vi återpublicerar här en uppmärksammad artikelserie! Gratis läsning.

Oklarheter i Parkgates konkurs: Såld lyxvilla i fokus

Oscar Engelbert kallas till domstol. Transaktioner kan ha varit brottsliga.

Så vill Skanska gå vidare med 08-planen

Planer har tidigare funnits för hotell. Nu tänker bolaget i annan riktning.

Proptech-bolag i konkurs

Vikande efterfrågan från befintliga kunder. Har funnits i sju år.

Läge för änglalik affär i Gamla stan

Få områden i Stockholm har fått sin status höjd så snabbt på kort tid.

Ramsbury hyr ut 5.500 kvm – succé för stort projekt

Nybyggt projekt fullt uthyrt. Hög hyresnivå.

Diös i affärer med Peritas för 327 mkr

Totalt ingår fyra fastigheter i transaktionerna. Andra större förvärvet på kort tid.

Titania Rågsved. Bjurbäcken 11.

Svårt sälja i 08-område – ändrar till hyresrätt

220 bostäder i förort till Stockholm.

NP3 förvärvar för 216 miljoner

Köper totalt fyra fastigheter.

Köper del av Skanskas stora 08-plan

Ska bygga 300 bostäder i tidigare mässområde.

Hemsö hyr ut 6.000 kvm

Tecknar hyresavtal om totalt 18.000 kvm.

Ökar med 5.900 kvm kontor hos Castellum

Hyresavtalet har ett årligt hyresvärde om cirka 27 mkr.

Vill sälja mitt i Stockholm – efter fyra år

Det har varit god fart på transaktionsmarknaden inom tullarna i Stockholm. Nu väntas snart ytterligare en affär. Denna gång i CBD.

Johan Almquist, A house.

”Svårt att överleva i mitten”

A house’s vd tror att framtiden för coworking är att nischa sig. Och ser inte för otroligt att fastighetsägarna dominerar branschen i framtiden.

Tillbaka till förstasidan