Nyfosa säljer centralt för 140 mkr till Botrygg
Nyfosa har sålt en handelsfastighet i centrala Linköping till ett värde om 139 miljoner kronor. Fastigheten Dynamon 5 som omfattar en yta om cirka 4.100 kvadratmeter förvärvas av fastighetsbolaget Botrygg som ägs av familjen Cocozza.
Pangea var rådgivare till säljaren.
Fastigheten har ett hyresvärde på 9,2 miljoner, varav 60 procent kommer från handel, med 3,2 år kvar på hyresavtalet. Frånträde av fastigheten genomförs den 1 juni 2020. Bland hyresgästerna märks Linköpings kommun, Synsam och Lindex. Den centrala fastigheten, med adress Nygatan 19, innehåller även en del markparkering.
Fastigheten ligger vid gågatan Nygatan, mittemot Doppingen 16 som en annan aktiv linköpingsaktör, familjen Åhman via Centria, förvärvade i vintras.
Dynamon 5 har även fasad ut mot Lilla Torget.
– Vi ska alltid kunna omsätta fastigheter om vi hittar en bra och logisk affär. Detta är en solitär handelsfastighet i centrala Linköping där vi såg en bra möjlighet att sälja, kommenterar Stina Lindh Hök, operativ chef för Nyfosa.
Fastighetsvärlden kan berätta att den centralt belägna fastigheten i Linköping kom in i Nyfosa via delningen av Hemfosa och dessförinnan via ett övertagande från Allokton.