Nyfosa på väg att bli Altra

Vid kommande bolagsstämma föreslås Nyfosa byta namn till Altra Fastigheter.

Annons

Den 5 maj kan en del bolagshistorik komma att suddas ut i samband med att Nyfosa håller bolagsstämma.

Det är Di som funnit att det i kallelsen till bolagsstämman bland annat finns ett förslag om namnbyte.

”Vi vill att marknaden ska uppfatta oss som vi själva uppfattar oss”, uppger vd Carl Johan Hugner till Di.

På sin hemsida skriver Nyfosa: ”Altra anspelar på det italienska ordet för ”annan” eller ”andra” och Altra Fastigheter bygger på övertygelsen att alltid våga se alternativet. Det är då verkligt bra beslut formas”.

Nyfosa kom till som en avknoppning från Hemfosa under 2018. I och med namnbytet försvinner en hel del av spåren från ett händelserikt decennium.

Hemfosa hade växt kraftigt under  Jens Engwalls ledning (bolaget döptes efter Engwalls bostadsort i Haninge) och börsnoterades 2014. Man satsade tydligt på olika samhällsfastigheter.

Vid sidan om det kom många andra fastigheter in och man började prata om ett ”Busfosa”, en liten buslåda där man tog ut svängarna än mer.

Men Busfosa var bara ett mer internt namn. Fastigheterna paketerades till sist som Nyfosa och knoppades av. Kvar blev ett mer renodlat samhällsfastighetsbestånd i Hemfosa som SBB sedan köpte upp 2019.

Namnbytet ska beslutas av årsstämman den 5 maj.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Gula linjen överklagas

Överklagar Gula linjen: ”Skador på fastigheten”

Fastighetsägare undrar över oklar ansvarsbild.

Alecta sålt 36 av 39 i dolt projekt vid Fridhemsplan

Högsta priset avser en 174 kvadratmeter stor takvåning högst upp.

Lämnar vd-rollen efter 12 år

”Dags för mig att ta nästa steg i livet.”

Porträttbild på Mark Isitt

4 tips från Mark Isitt – så blir Stockholm en bättre stad

Gör livet bättre för invånarna – så kommer investerarna.

Succé för Spring För Livet – snart fullt

Läs om vilka 10 bolag som har flest anmälda till branschens stora välgörenhetslopp.

Öppnar butik i lyxläge på Birger Jarlsgatan

Tar över Zadig & Voltaire tidigare lokal.

Hon tar över som chef för White Stockholm

Har varit i bolaget i 20 år.

Omhäktningsförhandling för fastighets-vd:n

FV berättar om det senaste.

SCB: Så många blir barn och äldre kommande 10 åren

Ny statistik från SCB stökar till det för många fastighetsägares strategi.

Krisande Point säljer två fastigheter för 300 mkr

Avyttrar två fastigheter där bolaget haft stora planer. FV berättar om köparen.

Krönika

När människor möts växer företag

Arbete är i grunden ett socialt fenomen – och coworking skapar sociala sammanhang. Utan engagerad personal händer ingenting.

Hagabacken nära att nå 5 mdr

Hagabacken har köpt för 420 miljoner kronor under första kvartalet.

Tillbaka till förstasidan