Ny vision för hamnen i Stockholm

Annons

”På tisdagen presenterade Hamnstyrelsens ordförande Malte Sigemalm (s) och gatu- och fastighetsborgarrådet Roger Mogert (s) ””Vision 2015″” som tar sikte på utvecklingen av Stockholms hamnar. Det ska vara ett planeringsunderlag med riktlinjer för utvecklingen av främst Värtan och Frihamnen. I den har kajer förlängts och pirar byggts ut för att ta hänsyn till att hamnen är en allmän hamn, och av riksintresse för sjöfarten. Samtidigt har detta i visionen frigjort ytor för bostäder och arbetsplatser. Under förutsättning att bullerfrågan löses finns plats för 10000 nya bostäder och 30000 arbetsplatser i området Hjorthagen, Värtahamnen, Frihamnen och Loudden. Utfyllnaden och förlängningen av kajerna föreslås ske med fyllnadsmassor från Norra länken, där byggstart är planerad till 2005-06. En ny kryssningsterminal föreslås anläggas vid Värtahamnen. Gods- och containertrafiken vill man koncentrera till Norvik i Nynäshamn men det kräver att Banverket tar beslut om dubbelspårig järnväg från Västerhaninge till Nynäshamn. Den svåraste frågan ser fortfarande ut att vara oljehamnen Loudden där ännu inga alternativa lösningar tagits fram.”

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Långläsning från FV

Helgläsning: 24 sidor FV-dokument – stora Kraschen

Vi återpublicerar här en uppmärksammad artikelserie! Gratis läsning.

Oklarheter i Parkgates konkurs: Såld lyxvilla i fokus

Oscar Engelbert kallas till domstol. Transaktioner kan ha varit brottsliga.

Så vill Skanska gå vidare med 08-planen

Planer har tidigare funnits för hotell. Nu tänker bolaget i annan riktning.

Proptech-bolag i konkurs

Vikande efterfrågan från befintliga kunder. Har funnits i sju år.

Läge för änglalik affär i Gamla stan

Få områden i Stockholm har fått sin status höjd så snabbt på kort tid.

Ramsbury hyr ut 5.500 kvm – succé för stort projekt

Nybyggt projekt fullt uthyrt. Hög hyresnivå.

Diös i affärer med Peritas för 327 mkr

Totalt ingår fyra fastigheter i transaktionerna. Andra större förvärvet på kort tid.

Titania Rågsved. Bjurbäcken 11.

Svårt sälja i 08-område – ändrar till hyresrätt

220 bostäder i förort till Stockholm.

NP3 förvärvar för 216 miljoner

Köper totalt fyra fastigheter.

Köper del av Skanskas stora 08-plan

Ska bygga 300 bostäder i tidigare mässområde.

Hemsö hyr ut 6.000 kvm

Tecknar hyresavtal om totalt 18.000 kvm.

Ökar med 5.900 kvm kontor hos Castellum

Hyresavtalet har ett årligt hyresvärde om cirka 27 mkr.

Vill sälja mitt i Stockholm – efter fyra år

Det har varit god fart på transaktionsmarknaden inom tullarna i Stockholm. Nu väntas snart ytterligare en affär. Denna gång i CBD.

Johan Almquist, A house.

”Svårt att överleva i mitten”

A house’s vd tror att framtiden för coworking är att nischa sig. Och ser inte för otroligt att fastighetsägarna dominerar branschen i framtiden.

Tillbaka till förstasidan