Cathrine Holgersson Foto: Annicka Istemo

Ny vd för Sveriges Allmännytta

Sveriges Allmännytta rekryterar Cathrine Holgersson till vd. Närmast kommer hon från Gävle kommuns  helägda fastighetsbolag Gavlegårdarna där hon varit vd de senaste 13 åren.

Annons

Sveriges Allmännyttas nuvarande vd Anders Nordstrand, som går i pension efter åtta år på posten, fortsätter fram till att Cathrine Holgersson är på plats.

– Vårt mål har varit att hitta en vd med djup erfarenhet från bostadssektorn och en stark förståelse för allmännyttans unika uppdrag. Därför är vi väldigt glada att Cathrine Holgersson har tackat ja till att leda Sveriges Allmännytta. Hennes gedigna arbete och tydliga resultat är mycket imponerande, säger styrelsen för Sveriges Allmännytta i en gemensam kommentar.

– Sveriges Allmännytta står inför flera möjligheter och utmaningar i en föränderlig bransch och jag är övertygad om att vi med vår kompetens kan ta oss an dessa på ett framgångsrikt sätt. Jag ser fram emot att bygga vidare på organisationens starka grund och föra utvecklingen framåt, säger Cathrine Holgersson i en kommentar.

Tillträdesdatum är i dagsläget inte klart.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Skanska hyr ut hela 22.000 kvm kontor

Tecknat stort hyresavtal med hemlig hyresgäst.

Hotell för 19 miljarder förvärvas av Pandox

Gör affären tillsammans med ägaren Eiendomsspar och Scandic.

KLP köper för 1,5 mdr på Kungsholmen

Barings säljer stor kontorsfastighet  på nivån 150.000 kronor per kvm.

Logistea i SLB-affär för 226 miljoner

Med den nya affären har bolaget förvärvat för 2 mdr det senaste halvåret.

Intea i storaffär för 1,4 miljarder

Inteas expansion går nu snabbt. En rad nya projekt har radats upp det senaste halvåret och nu förvärvas säkerhetsfastigheter av ett statligt bolag.

Söker nytt HK om 3.500 kvm – bantar 1.000 kvm

Kan lämna lokaler nära Sergels torg och Hötorget. FV berättar om planerna.

Höga spelet i city – nytt kontrakt om 7.000 kvm

Förlängt stort hyresavtal för butikslokal mitt i Stockholm.

Blackrock förvärvar 35.000 kvm paketbyggnad

”Gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige”.

Utökar och stannar hos Corem i Kista

Utökar med 80 procent. Ytterligare en postiv nyhet för bolaget, efter att Tele2 valt att stanna.

Flera stora flyttar kan vänta i centrala Stockholm

Fyra välkända och omtalade hyresgäster kan flytta ihop. Söker cirka 15.000 kvm. FV berättar om vilka fastighetsägare som berörs.

Säljer för 200 mkr i Göteborg

Transaktion nära centralstationen. Följer upp tidigare miljardförvärv.

Lägre hyresintäkter för Vasakronan

Dubbelt så hög vakans i Stockholm idag jämfört med för fem år sedan.

”Coworkingmodeller ersätts med managed offices”

Ny europeisk rapport från Colliers berättar om förändringar på kontorsmarknaden.

Tillbaka till förstasidan