Ny stor Ica på Södermalm

Öppnar först 2018. Stockholmshem har tecknat avtal med Ica om 3.400 kvm för dagligvaruhandel på Södermalm i Stockholm. Butiken blir dragplåster i området i förändringen av det aktuella kvarteret.

Stockholmshem förädlar de kommande åren kvarteret Linjalen på Åsögatan intill Magnus Ladulåsgatan och Swedenborgsgatan. Samtidigt förnyas den intilliggande Rosenlundsparken på Södermalm. Projektet innebär en större ombyggnad av gårdsytor och iordningsställandet av lokaler i bottenplanet av fastigheten.

– Vi är oerhört glada över att tillsammans med Ica få skapa attraktiva lokaler för dagligvaruhandel. Det innebär ett lyft för hela området och en utökad service för de boende. En slumrande del av Södermalm får fler verksamheter som kan bidra till mer positiva inslag i gatulivet, säger Ewa-Maria Svensson, chef för lokaluthyrning på Stockholmshem.

Nya bostäder byggs de kommande åren i den intilliggande Rosenlundsparken. Huset får en butiksentré i gatuhörnet och nya kommersiella ytor utmed gatan. Etableringen är en följd av Stockholmshems satsning på lokalmarknaden.

Intill ICA Kvantum iordningsställs ytterligare 300 kvm uthyrbar area i fastigheten. Hela ytan är avsedd för handel.

– I husets bottenvåning kommer hyresgäster, grannar och andra besökare att kunna handla, fika eller äta. Vi är måna om att få in en bra mix av verksamheter i kvarteret, säger Ewa-Maria Svensson.

I fastigheten inryms också drygt 450 befintliga bostadslägenheter. Den intilliggande nyproduktionen omfattar 200 nya bostäder. ICA öppnar butiken hösten 2018.

Fastighetsvärlden 2013-06-19

Missa inte! Hotell & Fastigheter 2023

Onsdagen den 11 oktober arrangerar Fastighetsvärlden det populära och årligen återkommande seminariet Hotell & Fastigheter. Vik gärna datumet redan nu! Program kommer under försommaren. Eventet äger rum på Grand Hôtel i Stockholm.

Fler Nyheter från förstasidan

CBRE IM utvecklar logistik om 46.000 kvm

Förvärvar mark utanför Helsingborg och bygger logistik på spekulation.

Kontor i ett klot

CA Fastigheter projekterar för hotell och kontor i två gamla gasklockor.

Perfekt storm stoppar bostadsbyggen

Tvärnit på alla sätt. Men det finns sätt att få igång bostadsmarknaden. En expert på Tango ser fler möjlig­heter, men ...

Älvstrandens vd sparkad

Får gå efter extrainkallat styrelsemöte där kritisk rapport var underlag.

Slår till med köp på hela 5 mdr

Oväntad säljare till eftertraktade fastigheter.

Nystart för Obos landmärke – fyra team tävlar

Läs om de nya planerna för höghuset och vilka som fått i uppdrag att rita. Flera världsberömda arkitektfirmor anlitade.

Catella förvärvar majoritet i franska Aquila

Med förvärvet utökar bolaget sin verksamhet inom asset management och fondförvaltning.

Topplista

Största affärerna 2023

De största transaktionerna på fastighetsmarknaden rangordnas.

Bildextra: Gasklocka 2 blir till Gasometer

Stockholms stads och Pophouse nya kulturmötesplats har döpts.

Så blir utsiktsvåningen – ”Blir en kassako”

Ola Sernekes kalkyl för 100 miljoner kronor per år.  230 meter upp. Nya innovationen. Jämför med Burj Khalifa.

Lista: Priserna för att åka upp i världens högsta

Fastighetsvärlden listar 25 världskända skyskrapors utsiktsplatser.

Karlatornet nära sin högsta höjd – stål i toppen

Endast ett våningsplan från taklagsfest. Ny strategi högst upp. Läs även om försäljningsläget och framtiden.

Säljer bostäder för 605 mkr – hela 8% under värdering

Stor bostadsaffär med tio fastigheter i Stockholmsområdet.

Tillbaka till förstasidan