Veronica Palm (S) och Stefan Attefall (kd). Foto: Fastighetsvärlden.

Ny minister tar över bostadsfrågorna

Annons

Attefalls allians besegrad. Bostadsminister Stefan Attefall (Kd) och Veronica Palm (S) har drabbat samman i otaliga debatter det senaste året. Det är sannolikt de som har debatterat mest med varandra inför valet. Duon medverkade på Fastighetsvärldens Bostadsseminarium på Berns den 5 september 2013 och har därefter nästan mötts varje vecka i en duell.

Under Almedalen duellerade duon ibland flera gånger om dagen och under valrörelsen, de senaste fem-sex veckorna, har de debatterat flera gånger i veckan. Det har varit allt från morgonsoffor ochtorgmöten, till kvällstidningarnas valsändningar och branschevent. Vid Socialdepartementet har man åt Fastighetsvärlden räknat fram antalet dueller till cirka 25 men det är sannolikt ytterligare några.

Vem som blir ny bostadsminister återstår förstås att se. Socialdemokraternas bostadspolitiska talesperson Veronica Palm anses av flera som Fastighetsvärlden talat med som långt ifrån självklar. Dels kan hon ha intressen inom andra områden och dels kan bostadsfrågan anses vara en sådan som man kan ”ge bort” till eventuella samarbetspartier.

Bostadsfrågorna seglade under Almedalen upp som en rejält het valfråga. Det var då moderatledaren Reinfeldt lanserade ”Sverigebygget”. I valspurten har bostadsfrågorna stått högt på på agendan, speciellt i Stockholmsområdet, och flera valaffischer har haft temat. I SVT:s Valu framgår dock att bostadsfrågan inte spelat så stor roll när väljarna gjort sitt val.

Av drygt 8.000 väljare som deltog i Valu svarade 33 procent att bostadsfrågan ”har mycket stor betydelse”. Av 19 ämnen placerade sig bostadsfrågan på 19:e plats. Vann gjorde kategorin Skola och utbildning (60 procent). Försvarsfrågan hade sämst intresse. Jämförelserna sträcker sig åter till valet 1998, men det var i år första gången som bostadsfrågor fanns med som ett alternativ.

Av de som röstat har socialdemokrater i störst utsträckning uppgett bostadsfrågan som avgörande för hur de röstat. Hos S-väljare hamnar bostadsfrågan på plats 8 av 19. Lägst prioritering hade frågan hos Fp-väljare (17:e av 19).

Stefan Attefall tog över bostadsfrågorna inom Alliansen i samband med regeringsombildningen hösten 2010. Han tog då över frågorna efter partikamraten Mats Odell. Formellt är Attefall civil- och bostadsminister på Socialdepartementet. Direkt efter utnämningen ställde Fastighetsvärlden 10 snabba frågor till Attefall, se svaren nedan.

Kommentar från SABO om valresultatet:

– Oavsett hur makten fördelas, kommer bostadsbyggandet vara en fortsatt viktig fråga för regering, riksdag och kommunfullmäktige. Och SABO och de allmännyttiga bostadsföretagen kommer att vara en nödvändig del av lösningen, säger Kurt Eliasson, VD för SABO.

–  Ungas svårigheter att få en bostad till en rimlig kostnad har lyfts av politikerna under valrörelsens debatter och dueller, i utspel och intervjuer och under samtal i många valstugor. Det är på tiden att detta inte bara uppmärksammas, utan även åtgärdas. Och i det arbetet spelar de allmännyttiga kommunala bostadsföretagen en högst väsentlig roll. Nu är det upp till politikerna att visa att de menar allvar med valrörelsens löften, säger Kurt Eliasson.

Fastighetsvärlden Idag 2014-09-15

 

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Besök Fastighetsvärlden i Almedalen

Späckat program på Lindgården.

Här öppnar IHG:s Indigo sitt första svenska hotell

Takpool med terrass, spa- och gymavdelningar – allt i vattenläge precis utanför Stockholm. Öppnar 2029 med 232 gästrum.

Bildextra: Så blir nya Operan i Gasklockan

Ferdinand Bobergs Gasklocka får nytt liv. FV är på plats.

SHF hyr ut hela 25 000 kvm i Bromma Blocks

Rekordstor uthyrning. Läs om de nya hyresgästerna.

Barings säljer två fastigheter till statlig aktör

Mystik kring stor logistikaffär.

Riksbanken ser ökad risk för höjd ränta under hösten

Direktionen om tankerna inför höstens penningpolitik.

Urban Partners köper sju från Blackstone

Lanserar ny satsning i Storstockholm tillsammans med partner.

Säljer butiksfastigheter för drygt 1 miljard

Åtta fastigheter om totalt 38 400 kvm.

Snart är glasen fyllda – öppnar efter två års letande

Besökt 20–30 möjliga lokaler mitt i Stockholm. Nu är det dags att slå upp portarna.

Markus Pfister, Skandia Fastigheter.

Så ska Skandia fylla 24 400 kvm kontor

Problematik kring stor och central kontorsfastighet.

Vakans vid Stureplan kan bli större

Överväger att flytta. FV berättar om fyra heta alternativ.

Bonava redo satsa 2 mdr vid omdiskuterad bro

Fastigheten ligger i omtalat läge, vid omdiskuterad bro.

Spekulationsbyggena inom logistik störtdyker

En kommun som storsatsat har en vakans på över 50 procent. Ny kartläggning.

Stordalen säljer till Norwegian

Säljer resekoncernen och går samtidigt in som storägare i Norwegian. 26 hotell ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan