Ny affärsområdeschef för fastighet i Coor Sverige

Juha Mennander tillträder som ny affärsområdeschef för fastighet i Coor Sverige under april 2026 och tar plats i koncernledningen. Juha Mennander efterträder Anna Rudberg, som lämnar Coor för nya utmaningar utanför bolaget.

Annons

Juha Mennander har över 25 års erfarenhet från ledande befattningar inom fastighetsservicebranschen, och kommer närmast från rollen som affärsområdeschef för fordonstjänster på handelskoncernen Kesko. Dessförinnan har Juha haft flera tunga ledarroller inom fastighetsservicebolaget Caverion, bland annat som VD för den svenska verksamheten, samt haft internationella VD-roller inom hissbolaget Kone på flera europeiska marknader och i Kanada.

– Jag är mycket glad över att Juha Mennander har tackat ja till rollen som affärsområdeschef för fastighet i Sverige, ett tillväxtområde för Coor. Juha har en djup och bred erfarenhet från både tjänste- och installationssidan av fastighetsbranschen och är en beprövad ledare med dokumenterad framgång inom förändringsledning, tillväxt och komplexa upphandlingar. Med sin expertis och sitt strategiska ledarskap kommer Juha att bidra starkt till vår satsning på fastighetsområdet, säger Ola Klingenborg, VD och koncernchef för Coor.

Den svenska verksamheten inom teknisk fastighetsförvaltning (Hard FM) är den största inom Coor och kommer att spela en viktig roll i utvecklingen av erbjudandet inom fastighetsservice för hela företaget.

Anna Rudberg kvarstår i rollen tills Juha Mennander tillträder.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tre team vann hett område

Fult område ska få ett rejält lyft, Vatten- och citynära läge ska bli attraktivt.

Tillbaka till förstasidan