Novum bygger äldreboende i Hässleholm

Annons

Novum Samhällsfastigheter har tecknat avtal med Wästbygg om att bygga äldreboendet Villa Danspalatset i Hässleholm.

Äldreboendet kommer att ha 60 platser när det är färdigbyggt i oktober 2021 och ska drivas av Vardaga. På gården skapas en rad samlingsplatser i form av utegym, hönshus och orangeri, som tack vare bergvärme kommer att vara uppvärmt året runt. Dessutom byggs en dansbana för att knyta an traditionsmässigt till det danspalats som tidigare låg på platsen i över hundra år.

– Vi har precis fått bygglovet och ser nu fram emot att börja bygga det här fina boendet. Samarbetet med beställaren är väl etablerat. Vi håller på att bygga ytterligare ett äldreboende åt Novum i Falkenberg och ser nu fram emot en fortsättning på det samarbetet, säger Jessica Snygg, arbetschef på Wästbygg region Syd.

– Vi är glada åt att utveckla vårt samarbete med Wästbygg som entreprenör och med Altura som långsiktig ägare och förvaltare. Villa Danspalatset blir ett modernt, energieffektivt och hållbart boende som erbjuder många kvaliteter för de äldre. Nu ser vi fram emot att se boendet ta form, säger Martin Andersson, projektutvecklingschef på Novum Samhällsfastigheter, inför byggstarten.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Här vill Nordfeldt bygga 200 bostäder

Vill knyta ihop område i nordvästra Stockholm med nya bostäder.

Konkursad klädkedja får ny ägare

Två butiker räddas av växande modekedja, två återstår, och en har lagts ner.

Regeringen höjer rot-avdraget

Kraftig, men temporär, ökning inför vårbudgeten.

Ingen dans för Balder

Prestigeprojekt drar ut på tiden och nu slopas planer på ny danslokal – i alla fall tillfälligt.

Konkurs i ökänt hotell

Ingick i Oscar Properties paketdeal med Erik Selin. Nu lägger operatören ner verksamheten.

Realy rekryterar förvaltningschef

Snabbväxande Realy Bostad tar kompetens från Einar Mattsson.

Vill vara bäst på det oväntade

FV Fokus. FV frågar ut Johanna Munck af Rosenschöld vd på Strategisk Arkitektur. Om att använda workshops och dialog som verktyg. Vad man bör tänka på när man handlar arkitekttjänster. Om att vara relevant i en digitaliserad framtid

Affärsanalys

Förynglingen av Fabege

Transaktionsmarknaden i Stockholm har åter god fart. Här analyserar Eric Rusk på Savills en affär på Östermalm.

Miljardbolag i konkurs

Fastighetsvärlden berättar om beståndet.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Tillbaka till förstasidan