Office One på Stockholm Arlanda Airport. Illustration: Sandellsandberg arkitekter.

Norwegian lyfter Swedavias nya satsning vid Arlanda

Ytterligare en hyresgäst står redo att flytta in i nybyggda kontorshuset Office One på Stockholm Arlanda Airport. Swedavia har tecknat ett femårigt hyresavtal med flygbolaget Norwegian om kontorsytor som omfattar drygt 800 kvadratmeter. Inflyttningen är planerad till juni 2019.

Annons

Norwegian flyttar sin svenska administrativa verksamhet till nya Office One, som ligger alldeles intill terminalerna och SkyCity på Arlanda. Office One omfattar totalt 15 000 kvadratmeter och är Swedavias största satsning hittills på kontorsfastigheter i flygplatsnära områden. Byggnaden invigdes i maj 2019.

– Det är med stor glädje vi välkomnar Norwegian, en av våra största flygbolagskunder, till Office One. Vi är stolta att kunna erbjuda tillväxtmöjligheter i form av attraktiva, terminalnära kontorsytor för våra flygplatspartners. Effektiva kommunikationer genom läget på Stockholm Arlanda Airport i kombination med flexibla kontorslösningar är mervärden som efterfrågas allt mer, säger Karl Wistrand, vice vd Swedavia och tillförordnad direktör för koncernenheten Anläggning och system.

Andra hyresgäster i Office One är bland andra United Spaces, en av Nordens ledande aktörer inom coworking, Dovista Sverige, en av Sveriges ledande fönstertillverkare, Babcock Scandinavian AirAmbulance, Nordens största ambulansflygföretag, och expressleveransföretaget Jetpak.

Office One ligger mitt i den nya flygplatsstaden som växer fram på Stockholm Arlanda Airport. I samma kvarter byggs just nu ett av Nordens största flygplatshotell som öppnar i början på 2020.

Ytterligare terminalnära byggnader planeras, som ett led i Swedavias målsättning att Stockholm Arlanda Airport ska bli den ledande flygplatsen i Norden.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Första markförsäljningen av tretton.

Öppnar första butiken inom tullarna

Ännu en friluftsvarumärke till anrik Stockholmsgata.

Obos, Örgryte

Obos köper pausat bostadsprojekt

Omfattar 93 bostäder i attraktivt område.

Ica öppnar 1.600 kvm butik i Nordstan

Etablerar sig över två plan vid Västlänkens kommande uppgång.

64 sidor om Almedalen och samhällsfastigheter – gratis

Tillfälligt erbjudande om gratis läsning av senaste magasinet Fastighetsvärlden.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Platzer och Catena säljer för 385 mkr – låg yield

Jv säljer fastighet med 14.850 kvm uthyrningsbar yta. Fullt uthyrd till Volvo.

Corem säljer för 1,7 miljarder

Portfölj om fem fastigheter byter ägare.

Vårdjätte utökar med 50 procent i centrala Stockholm

Haft förhyrning sedan 2020.

Hyr ut 2.500 kvm till Kungliga Operan

Utökar sin närvaro i Gasverket.

Överklagar dom om tvångsköp i Traneberg

Stockholms stad ansöker om ytterligare fem års tvångsförvaltning.

Tillbaka till förstasidan