Här är Oljefondens svenska favoriter

Den norska statens oljefond äger aktier i svenska fastighetsbolag för nästan 7 miljarder kronor.

Oljefondens allra största innehav finns i Castellum och Skanska med 94 miljoner dollar vardera, motsvarande 845 miljoner kronor vardera.

Det visar en sammanställning som Fastighetsvärlden har gjort.

FV utgår här, för enkelhetens skull, från att 1 dollar är värd 9 kronor.

Sammanlagt äger oljefonden, eller Norges Bank investment management sim den egentligen heter, svenska aktier för drygt 112 miljarder kronor.

Det innebär att fastighetsaktier står för ungefär 6 procent av fondens hela innehav i svenska aktier.

Innehaven i den norska oljefonden gäller läget vid det senaste årsskiftet.

Oljefonden har aktier i 18 svenska bolag med koppling till fastighetsmarknaden, nära hälften av de 43 fastighetsbolagen på Stockholmsbörsen.

Utöver de 18 innehaven finns ett innehav i Hembla, tidigare D. Carnegie. På oljefondens hemsida tas det upp till dels 15 dollar, dels närmare 8 miljoner dollar. FV avstår från att ta med det innehavet i sammanställningen.

Oljefonden direktäger också tre fastigheter i Sverige, två i Norrköping och en i Jönköping. Alla tre fastigheterna ägs i JV med Prologis.

 

 

Norska oljefondens innehav i svenska fastighetsbolag vid senaste årsskiftet

BolagInnehav i USDInnehav i Mkr
(9kr per USD)
Andel,
kapital
Andel,
röster
Atrium Ljungberg221800922001,050,82
Bonava334057473012,21,07
Balder, Fastighets AB728520826561,510,97
Castellum938676558452,062,06
Corem Property Group113188191020,482,91
Fabege499636214501,421,42
Hufvudstaden457745604121,350,28
JM355209983202,252,25
Klövern436904403933,482,31
Kungsleden394658143552,492,49
NCC430107273871,990,92
Pandox409259943681,270,6
Peab633876685702,471,21
Sagax3437789310,40,26
Serneke56039750,220,07
Skanska938623418451,110,78
Wallenstam353600263181,110,57
Wihlborgs479482684322,62,6
Summa7765330536989

Fler Nyheter från förstasidan

Topplista

Största affärerna 2020

FV har här sammanställt de hittills största fastighetstransaktionerna under 2020. Vi berättar även vilka rådgivare som varit inblandade.

Porträtt

Allt från flyg till badhus

Det ryms allt från badhus till flygplan inom Tagehus investeringar. Men det är fastigheterna som är i fokus när Johan Ljungberg styr tredje generationens företagsbygge in i framtiden.

Bonnier gör ännu ett köp på ny marknad

23.000 kvm ingår. Fastighetsvärdet uppgår till cirka 710 miljoner kronor.

Ska sälja allmännytta för en miljard – två paket

Det här ingår i första paketet försäljningar.

Almedalsveckan ställs in

Besked från Region Gotland och huvudarrangörerna.

Grönt ljus för Sagax största satsning någonsin

Kan bygga 55.000 kvm vid ett nytt supernav. Se bilder.

Känd aktieanalytiker till JLL

”Han är en topprankad analytiker som fått många fina utmärkelser”.

SBB säljer för halv miljard

Bostadsfastigheter i tre kommuner ingår i affären.

Satsar på stor startup-hub om 15.000 kvm mitt i city

FV avslöjar. Siktar på att bli Stockholms största hub för startups.

Lundbergs köper hus från 1750-talet – omvänt rekord

Öppnar lilla plånboken. Motiverar förvärvet – som inte precis  tillhör Lundbergs allra största.

Uppgift: Tellus towers kan sänkas

”Flygets intresse väger tungt”.

Hon blir ny transaktionschef vid Castellum

Får stort ansvar vid 95-miljardersbolaget.

Colliers värvar från Nordier

Blir ny head of capital markets Stockholm.

Heimstaden köper för 4 mdr

Gör ytterligare ett riktigt stort förvärv.

Tillbaka till förstasidan