Köper för 1,1 miljard från Skanska. Norrporten förvärvar sin andra kontorsfastighet i Stockholmsområdet. Hagaporten 3 omfattar cirka 28.000 kvm kontor och ligger längs E4 vid infarten till Stockholm. Fastigheten är klassad både som Miljöbyggnad på guldnivå samt Green Building. Största hyresgäst är konsultbolaget ÅF. Säljare är Skanska. Affärens värde uppgår till ca 1,1 miljarder kronor. Fastigheten har sålt i en ”smal process” utan mäklare.
– Affären är ett viktigt steg i vår ambition att långsiktigt växa i huvudstaden. Fastigheten består av moderna kontor med hög flexibilitet. Till detta har huset byggts med mycket höga miljöambitioner och inryms idag med en bra hyresgästsammansättning. Detta sammantaget har varit avgörande för Norrportens beslut, säger Jörgen Lundgren vVD på Norrporten.
Hagaporten 3 är byggd i sju kontorsplan med tre våningar garage under jord. Förutom ÅF är Dell, Toshiba, Billerud, PwC, Dekra och Sabis hyresgäster.
– Närheten till bra kommunikationer både till innerstaden och Arlanda samt till service som bank, post, restauranger och shopping har också varit viktiga faktorer för oss i den här affären.
Fastigheten är och kommer att vara attraktiv för våra hyresgäster, säger Jörgen Lundgren.
Efter affären uppgår Norrportens fastighetsinnehav i Stockholm till drygt 42.000 kvm moderna kontor med en uthyrningsgrad på 98 procent.
– Vi har samarbetat med Norrporten flera gånger tidigare och det känns tryggt att lämna över våra hyresgäster till ett fastighetsbolag som ser så långsiktigt på sina fastighetsinnehav, säger Jan Odelstam, VD för Skanska Kommersiell Utveckling Norden.