Visionsbild av Liljewall arkitekter

Nordr förvärvar 360 byggrätter i Mölnlycke

Nordr fortsätter sin förstärkning av markportföljen i Göteborgsområdet. Genom avtal med det kommunägda bostadsbolaget Förbo förvärvar Nordr 360 byggrätter för bostäder i utvecklingsområdet Säteriet, Mölnlycke.

Annons

Catella var rådgivare till säljaren.

Bostadsområdet Säteriet är beläget i centralorten Mölnlycke i Härryda kommun, en dryg mil från från centrala Göteborg med närhet till grönområden, service och goda kommunikationer. Området har dessutom både skola och förskola.

-Vi ser stor potential i Göteborgsområdet, där vi strävar efter att förstärka vår portfölj. Säteriet passar fint in i vår långsiktiga strategi genom sitt läge och sin storlek, säger Biljana Pehrsson, VD för Nordr Sverige.

Gällande detaljplan möjliggör utveckling av fem nya bostadskvarter, varav Nordr förvärvar fyra (ett kvarter genomförs av Förbo, som ägs gemensamt av de fyra kommunerna Härryda, Kungälv, Lerum och Mölndal).  Den aktuella marken utgör förtätning av det befintliga området, vilket matchar Nordrs ambitioner om att i första hand omvandla redan exploaterad mark.

-Som ett led i utvecklingen av Säteriet är det glädjande att vi nu går in i nästa fas där området kompletteras med bostadsrättslägenheter. Vi ser fram emot att tillsammans med Nordr bygga vidare på de kvaliteter som finns i området och skapa ett hållbart och attraktivt bostadsområde, säger Anna Ola, fastighetsutvecklingschef på Förbo.

Befintligt bestånd utgörs till största delen av hyresrätter byggda på 1960- och 1970-talet. Idag är hela området under omvandling och under senare år har det tillkommit både nybyggda lägenheter och radhus.

Genom förvärvet består Nordrs markportfölj i Göteborgsområdet av 2 200 byggrätter. Säljstart för det första kvarteret i Säteriet planeras äga rum under våren 2024.

Missa inte! Bostadsdagen 2025

Den 5 mars är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Bostadsdagen 2025. Seminariet äger rum på Hotel Birger Jarl, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Affärsanalys

Strategisk manöver i en svår marknad

Portfölj med 57.000 kvm har bytt ägare. Affären analyseras av Daniel Holmkvist på CBRE.

Krönika

Demografi och fastigheter – kan man tjäna pengar på det?

Samir Taha om risker och möjligheter – rätt tidpunkt för att vara motvalls?

Intervju med nya NK-chefen

Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.

Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder

Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.

Domen: Endast ett av 19 områden får sänkt vakans

Andelen tomställt i Stockholms CBD ökat med 50 procent på ett år. Ett område sticker ut och har sänkt vakansen – och bedöms få ännu lägre siffror framöver.

Corem säljer åtta till Emilshus för 520 mkr

Börsbolagen gör stor affär i enskild kommun. FV berättar om fastigheterna.

JLL: Vändningen i Sverige överträffar övriga Europa

Thomas Persson: ”Fastighetscykeln har vänt. Investerarbasen har breddats och gapet i prisförväntningar är nu lättare att överbrygga.”

Bilder: Så återställs Stureplan

”Det här är ett av de mest intressanta projekt som jag har haft förmånen att delta i.”

Stänger sista butiken efter 110 år

Nu finns endast försäljning online kvar.

Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Missvisande från Mäklarstatistik – priserna stiger

Faktiska siffror visar en annan verklighet.

Skogestig om Hötorgsskrapan: ”Vi kanske var lite fega”

Redo för både köp och försäljningar framöver Convendums och WeWorks bakslag Mer resurser till uthyrning  Kritiken mot massmedia om Kista.

Bildextra: Så är nya Five Guys – expansionsplan

Hamburgerkedjan Five Guys har öppnat sin första enhet i Sverige, vid Sergels torg och i Wallenstams nyinköpta Femte Hötorgsskrapan. – ...
Tillbaka till förstasidan