Nordhalla köper för 600 miljoner i Skellefteå

Annons

Över tusen lägenheter byter ägare. Det kommunala fastighetsbolaget i Skebo i Skellefteå säljer 1.141 lägenheter på Anderstorp och i Sunnanå till Nordhalla Fastigheter. Affären är villkorad av  kommunfullmäktiges godkännande den 16 december. Fastighetsvärdet i affären uppgår till cirka 600 miljoner kronor. Pangea var rådgivare till Skebo.

– Vi behöver frigöra kapital för att säkra den nyproduktion vi ser framför oss, vilket i sin tur gör det möjligt för oss att fortsätta bidra till målet om 80.000 invånare år 2030, förklarar Skebos VD, Jerker Eriksson.

Nordhalla Fastigheter som ägs av Alecta, Ericssons- och Sandvikspensionstiflelse, samt Heimstaden har under en längre tid blickat mot den norrländska marknaden och ser Skellefteå som en intressant stad med goda framtidsutsikter.

Godkänns affären sker tillträdet den 1 april nästa år.

Fastighetsvärlden Idag 2014-12-10

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

FV fyller 40 år – firar med jubileumsmagasin och seminarium

Nu öppnar vi för företag som vill vara med och synas i jubileumsutgåvan och på seminariet.

Satsar 100 mkr i Kista – men tar in 183 mkr per år

FV och MSCI om den ekonomiska kalkylen för Kista – och hur stor stadens satsning är i förhållande till tomträttsavgifterna.

Försvaret i mål med affär på nästan en halv miljard kronor

Ett 20-tal byggnader ingår i transaktionen.

Stora planer i skuggan av Google

Användes som beredskapslager för olja under kalla kriget

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

Vi ändrade beteende över en natt

Men när lågkonjunkturen tog sitt fäste och marknaden skiftade från arbetstagarens till arbetsgivarens ändrades i stor grad inställningen till flexibiliteten för medarbetare.

Pizza Hut i konkurs

Prisma hårt drabbat – hyr ut till åtta restauranger. Läs vad vd:n säger om utmaningen.

Köper 430 lägenheter för endast 2 900 kr/kvm

Klart med ny ägare efter tidigare avhopp. FV berättar om ”skräckbeståndet” och den nya ägarens kalkyl.

25 år senare: En fjärdedel återstår ännu att bygga

Efter terrorattacken: Fyra nya skrapor klara och två återstår  Motsvarar 85 Hötorgsskrapor  Ägandet Hyresgästerna  Nya innehållet

SHF bygger och hyr ut 6 300 kvm

Tecknat tre hyresavtal vid en av landets största handelsplatser.

Tillbaka till förstasidan