Nordens största noterade tappar VD:n

Norwegian Propertys VD Petter Janser har bett att få bli "avlöst" och än är ingen efterträdare utsedd. – Nu ska vi anlita en headhunder för att hitta en efterträdare. Det är främst den norska och den svenska marknaden som ska scannas, berättar styrelseordförande Tormod Hermansen för Fastighetsvärlden.
Annons

Svensk aktuell ta över Norwegian Property. Nordens största noterade fastighetsbolag, med hus för 33,3 miljarder svenska kronor, kommer få en ny VD. Nuvarande VD Petter Jansen har efter tre år bett att få bli ”avlöst” i VD-stolen. Någon efterträdare är inte utsedd. Styrelseordförande Tormod Hermansen säger till Fastighetsvärlden:

– Jag är överraskad över att han slutar, men det är väldigt bra att han är kvar inom bolaget i ett halvår. Nu ska vi anlita en headhunder för att hitta en efterträdare. Det är främst den norska och den svenska marknaden som ska scannas.

Sveriges största noterade bolag, vid årsskiftet, var Fabege (29,5) och Castellum (29,1). Finska Sponda äger fastigheter för 30,0 miljarder kronor.
Fastighetsvärlden Idag 2009-05-26

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Affärsanalys

Låg yield –⁠ ⁠satsning på framtida uppsida

Leif Nasser på Savills har satt analyspennan i en av årets mer omdiskuterade affärer.

Testar marknaden vid Östermalmstorg

Hörnfastighet till salu. Det finns ett beviljat bygglov för en vindsvåning om 300 kvm.

Krönika: Anders Elvinsson

Skillnaden mellan pris och värde

När aktier används som betalning kan det uppstå en stor skillnad mellan det värde som kommuniceras och det som säljaren faktiskt får. Läs Anders Elvinssons krönika.

Oscar Stibeck

Fastators nya vd lämnar efter bara tre månader

Saknar förtroende för den kommande styrelsen.

Fastator nödvärderar Point Properties fastigheter

Sänker värdet med 30 procent.

Ikea i ny storsatsning: 10 mellanstora varuhus

FV berättar om orter som kan vara aktuella och önskemålet när det gäller lokalytan.

Lämnar hål om hela 6 000 kvm i Gamla stan

Fastighetsägaren optimist. ”Det är sällan den här typen av objekt kommer ut på marknaden och det märks på intresset som är stort.”

Säljer för nästan 200 mkr nära Narvavägen

Affär på Östermalm. Priset motsvarar 88 000 kr/kvm.

Tre kontorsdagar i veckan ny norm – bara hälften når dit

57 procent av hyresgästerna tror att AI kommer att påverka deras lokalbehov inom två år.

Bonnier hyr ut hela 4 500 kvm i Bonnierhuset

Fyller upp efter PwC:s stora utflytt. En ny aktör flyttar in och en annan nästan dubblar sin förhyrning.

Fortinova köper för 95 mkr

Direktavkastningen uppges till 7,1 procent.

Tillbaka till förstasidan