Karlskrona får Sveriges tredje högsta byggnad

Danska bolaget NKT, tillverkare av högspänningskablar, ska öka kapaciteten i sin fabrik i Karlskrona. Som en del i investeringen ska bland annat ett tredje kabeltorn byggas, vilket beräknas bli en av Sveriges högsta byggnader.

Annons

Det tredje tornet blir högre än de två tidigare – 150 meter högt, att jämföra med Turning Torso i Malmö med 190 meter och Kaknästornet i Stockholm med 155 meter, och blir därmed Sveriges tredje högsta byggnad, enligt NKT.

Det är Business Sweden tillsammans med NKT, Karlskrona kommun, Region Blekinge, Blekinge Tekniska Högskola och andra aktörer i regionen som arbetat för att investeringen ska bli verklighet.

– Det är glädjande att NKT nu ytterligare expanderar sin produktion och utveckling i Karlskrona. Den här investeringen kommer inte bara sätta Karlskrona och Blekinge på kartan, utan också ha en stor betydelse för Sverige som helhet inom den gröna omställningen och undervattensteknologi, säger Jan Larsson, vd Business Sweden i ett pressmeddelande.

Expansionen väntas skapa fler än 500 nya direkta jobb vid fabriken i Karlskrona, dessutom skapar den indirekta jobb inom tillverkande industri och bidrar även till att utveckla det högteknologiska marina klustret i Region Blekinge.

NKT köpte ABB:s verksamhet 2016.

 

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Gula linjen överklagas

Överklagar Gula linjen: ”Skador på fastigheten”

Fastighetsägare undrar över oklar ansvarsbild.

Alecta sålt 36 av 39 i dolt projekt vid Fridhemsplan

Högsta priset avser en 174 kvadratmeter stor takvåning högst upp.

Lämnar vd-rollen efter 12 år

”Dags för mig att ta nästa steg i livet.”

Porträttbild på Mark Isitt

4 tips från Mark Isitt – så blir Stockholm en bättre stad

Gör livet bättre för invånarna – så kommer investerarna.

Succé för Spring För Livet – snart fullt

Läs om vilka 10 bolag som har flest anmälda till branschens stora välgörenhetslopp.

Öppnar butik i lyxläge på Birger Jarlsgatan

Tar över Zadig & Voltaire tidigare lokal.

Hon tar över som chef för White Stockholm

Har varit i bolaget i 20 år.

Omhäktningsförhandling för fastighets-vd:n

FV berättar om det senaste.

SCB: Så många blir barn och äldre kommande 10 åren

Ny statistik från SCB stökar till det för många fastighetsägares strategi.

Krisande Point säljer två fastigheter för 300 mkr

Avyttrar två fastigheter där bolaget haft stora planer. FV berättar om köparen.

Krönika

När människor möts växer företag

Arbete är i grunden ett socialt fenomen – och coworking skapar sociala sammanhang. Utan engagerad personal händer ingenting.

Hagabacken nära att nå 5 mdr

Hagabacken har köpt för 420 miljoner kronor under första kvartalet.

Tillbaka till förstasidan