Nivika investerar och hyr ut 15.000 kvm

Nivika har tecknat ett nytt 15-årigt grönt hyresavtal med Rosti, ett av Nordstjernan ägt koncernbolag, avseende uppförande av en ny produktionsanläggning i Gislaved, med skyltläge utmed riksväg 27.

Annons

Avtalet är ett triple-net avtal med en årshyra på omkring 17 miljoner kronor med full indexering. Avtalet avser en fastighet som innefattar produktion-, lager- och kontorsytor om totalt drygt 15.400 kvm med möjlighet till utbyggnation till 19.000 kvm.

Byggnaden förbereds också för solceller och parterna är överens om att utreda en eventuell certifiering i enlighet med Miljöbyggnad Silver. Markarbete har påbörjats och inflyttning planeras till september 2026.

Byggnationen finansieras med banklån och eget kapital.

– Anläggningen i Gislaved, som ursprungligen grundades 1966, har varit en central del av Rosti-verksamheten i många år och denna expansion är en enorm milstolpe för hela koncernen. Detta avtal är en bekräftelse på vår kundcentrerade strategi och kommer att stärka våra relationer samtidigt som det öppnar upp nya tillväxtmöjligheter. Vi ser fram emot att se den nya specialbyggda anläggningen växa fram, säger Magnus Hettne, VD för Rosti Sverige.

– Att få förtroendet att bygga en ny anläggning i Gislaved för en global aktör med lokal närvaro understryker Nivikas starka förankring och kapacitet på marknaden. Genom att uppföra en fastighet med hållbara och ändamålsenliga lokaler ges förutsättningar till Rosti att fortsätta utveckla sin verksamhet, säger Sverker Källgården, VD, Nivika.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Miljardbelopp i potten

Stockholms Stad går miste om stora intäkter efter motgång i tomträttsmål gällande cityfastigheter.

”Borde inte vara så lätt att överklaga”

NCC i full fart med sitt 52.000 kvm-bygge. Tomas Carlsson kommenterar processen för FV och ger sin syn på fastighetsmarknaden.

Fem arkitektfirmor ska ge jättefastighet ett lyft

En av Stockholmsområdets största fastigheter. ”Samlar spetskompetens”.

Varnar om Centralstaden: ”Katastrofpotential”

Länsstyrelsen förväntas begära förlängd svarstid på samrådet.

Planerar för 600 hotellrum

Tre projekt ganska nära varandra.

Förvärvar för 230 mkr

Har som mål att köpa för 1,5 miljarder kronor under resten av året.

Fredrik Bele, Resona

”Investerarmarknaden för hyresrätter har vaknat till liv”

FV Fokus. FV intervjuar Fredrik Bele, vd på Resona.  Om att öka produktionen med tre gånger.  Om att Johan Skoglund klev in som delägare.  Om börsnotering.  Om överklagandeprocesser.

Här öppnar Stordalen sitt minsta hotell i Sverige

”Det kommer att bli ett ikoniskt hotell och det går rakt in i hjärtat”. Vasakronan sålde nyligen fastigheten för 47 miljoner kronor.

Från 7 till 60 miljarder – Wihlborgs firar 20 år på börsen

”Genom finanskris, pandemi, lågkonjunktur och geopolitisk oro har vi stått stadigt men aldrig stilla”.

Krönika

Jag har en dröm!

Anna-Carin Telin om en lösning som skulle kunna revolutionera bostadsmarknaden för unga.

Intea tillförs miljard

Ett antal svenska och internationella institutionella investerare deltog i emissionen.

Thomas Holm: ”Vi är redo för fler stora förvärv”

Snart 10-årsjubileum. Slutfyndat på 7–14 procents yield? Jakten på rätta objekten. Färre säljare. Funderingarna kring Bromma Blocks.

SHF i miljardköp från Niam

Affär med 48.000 kvm lokaler. Yielden är 6,2 procent. Följer upp köpet av Bromma Blocks.  FV summerar bolagets största affärer.

Logistea köper Lykofastighet

Gör affär i Vansbro. Långt hyresavtal.

Tillbaka till förstasidan