Nivika förvärvar resecentrum i Vetlanda

Nivika utökar sin fastighetsportfölj via förvärv av resecentrum i Vetlanda, i en off-market-affär. Säljer gör Carlström Project AB som ägs av Tomas Carlström. För någon månad sedan köpte Nivika hela bolaget Riddarberget med 18 fastigheter i Vetlanda.

Fastigheten (Stationen 2) är en kommersiell fastighet som inrymmer resecentrum i Vetlanda – fullt uthyrd med en uthyrningsbar area om drygt 2.100 kvm och hyresintäkter om cirka 3,5 miljoner kr. Bland hyresgästerna finns Friskis & Svettis, Pressbyrån, Taxi Touring och restaurang Pinchos.

Överenskommet fastighetsvärde är 40 miljoner kronor och transaktionen gjordes via bolagsförvärv.

Fastigheten ligger i anslutning till befintlig fastighetsportfölj på orten och kompletterar beståndet.

I och med förvärvet har Nivika ett fastighetsbestånd i Vetlanda om knappt 400 miljoner kronor med egen förvaltningsenhet på plats.

Total uthyrningsbar yta i Vetlanda är cirka 25.000 kvm, varav hälften består av bostäder, 135 lägenheter, och andra hälften är kommersiella lokaler samt en byggrätt för 130 hyresrätter.

Via förvärvet stärker Nivika ännu mer sitt engagemang på orten.

– Fastighetens kvalitet och centrala läge tillsammans med stabila hyresgäster var avgörande i för affären. Genom detta förvärv kompletterar vi en redan mycket fin förvaltningsenhet på orten och vi kommer att investera i organisation och servicenivå för att fortsätta skapa mervärde åt våra hyresgäster. Vetlanda är en viktig ort för Nivika sedan vårt köp av Riddarbergets portfölj i höstas, och blir i och med denna affär än mer betydelsefull, säger Niclas Bergman, vd på Nivika.

Fler Nyheter från förstasidan

Så blir utsiktsvåningen – ”Blir en kassako”

Ola Sernekes kalkyl för 100 miljoner kronor per år.  230 meter upp. Nya innovationen. Jämför med Burj Khalifa.

Lista: Priserna för att åka upp i världens högsta

Fastighetsvärlden listar 25 världskända skyskrapors utsiktsplatser.

Karlatornet nära sin högsta höjd – stål i toppen

Endast ett våningsplan från taklagsfest. Ny strategi högst upp. Läs även om försäljningsläget och framtiden.

Säljer bostäder för 605 mkr – hela 8% under värdering

Stor bostadsaffär med tio fastigheter i Stockholmsområdet.

Speljätten Star Stable flyttar till AMF:s Fatburen

Fastighetsbolaget har hyrt ut mer än totalt 30.000 kvm till spelutvecklare.

SBB slår tillbaka: ”Vi klarar räntetäckningsgraden”

SBB rasade 27 procent på börsen under onsdagen. 95 procent ner sedan toppen.

Bildextra: Hos Pophouse högt upp i Hötorgsskrapa

Björn Ulvaeus bolag har flyttat in hos AMF Fastigheter. Se hur det ser ut.

Konsultprofil i ny roll

”Det är jättekul”. Berättar om den nya utmaningen.

Nytt börsbolag säljer för halv miljard i 08-området

Offensiv aktör köper. Nybyggda bostäder nära Stockholms innerstad i transaktion.

DI: Regeringen i samtal om fastighetsaffärer

Finansmarknadsminister Niklas Wykman bekräftar.

Ilija Batljan Invest skjuter upp räntebetalningar

Den ändrade vinstutdelningen i SBB ställer till det för Batljans moderbolag.

Realplay

Behöver detaljplanerna bli mer flexibla?

En inte helt enig trio diskuterar om det behövs förändringar i lagar och detaljplaneprocessen för att kunna vara gå komma vidare med hållbarhetsperspektivet när områden behöver förändras.

Besqab nere på en tredjedel – och noll startade byggen

Vd:n nöjd med tanke på de stora utmaningar som finns.

Nya strategin slår igenom – 500 bostäder på spel

Köpcentrumbolag i affär en bit ifrån sitt köpcentrum. Affär för 310 miljoner kronor.

Tillbaka till förstasidan