Nicklas Ramström ny vd för Videum

Den 13 juni tillträdde Niclas Ramström som ny vd för Videum. Han träder in i rollen parallellt med uppdraget att forma Växjö kommuns nya lokalbolag som kommer att bli verklighet den 1 januari 2023.

På vägen dit är han också vd för Vöfab.

– Även om vi tjuvstartat lite med introduktionen under våren känns det bra att nu faktiskt vara på plats och helt kunna fokusera på mitt nya uppdrag, säger Niclas Ramström. Jag ser fram emot att tillsammans med ledning och medarbetare få forma och utveckla det nya lokalbolaget.

Bolagsförändringen sker på uppdrag av Växjö kommunfullmäktige och blir en sammanslagning av de lokalrelaterade delarna inom Videum, Vöfab och Vidingehem. Videums science park-verksamhet flyttades redan den 1 januari 2022 över till ett helt nytt bolag – Växjö Linnæus Science Park.

– Min första arbetsdag var både inspirerande och lite omtumlande, berättar Niclaspå morgonen till sin andra arbetsdag. Det är många nya människor, platser, verksamheter och processer att ta till sig. Men jag somnade med en riktigt bra känsla i kroppen igår, att detta kommer att bli riktigt bra.

Niclas Ramström tar över efter Christer Carlsson som varit tf vd sedan David Svensson efter 13 år lämnade tjänsten i april 2022.

Fler Nyheter från förstasidan

Rik privatfamilj vill köpa

Letar efter volymer om minst 1.000 lägenheter. Berättar för FV.

Fyllt upp nytt miljardköp i city

Fastigheten mitt i centrala Stockholm är nu fullt uthyrd.

Klart med ny vd i Castellum

Han ska leda bolaget genom den problemfyllda tiden. ”Jag tackar för förtroendet”.

Sur bankrapport: Priser ska ner 15 procent

Ny rapport belyser bland annat kommersiella fastigheter.

Topplista

Största uthyrningarna av kontor 2023

Två månader in på året summerar de 20 största uthyrningarna till totalt cirka 57.000 kvm

Trianon har fyllt vågade fyndköpet Entré

Säljaren gjorde dunderförlust och avyttrade med stora vakanser.

Tappar attraktiv byggrätt för 13.000 kvm kontor

FV berättar vad som ligger bakom.

Storbolag vill banta bort hela 4.500 kvm

Ytterligare en stor hyresgäst vill minska sin kontorsyta.

Nytt avsnitt: Podcasten om bankkrisens påverkan

Fjärde avsnittet ute nu. Om bland annat bankkrisen, kontorshyresmarknaden och Fastpartners omsvängning.

SHF tillskjuts en miljard och Lennart Sten lämnar vd-stolen

Läs om förändringarna. Ny vd utsedd. ”Kommer att uppstå intressanta förvärvsmöjligheter”.

Folksam hyr ut 4.500 kvm kontor

Tecknat ett av årets största hyresavtal.

Stor enkät: Bästa framtidsläget utsett

92 experter har satt betyg på 28 kontorsområden i Stockholmsområdet.

Hyr 2.000 kvm på Birger Jarlsgatan

Samlokaliserar från två kontor.

Dyster profetia från Sven-Olof Johansson

Förvånad över att krisen inte har varit mer uppenbar tidigare.

Tillbaka till förstasidan