Bonnierhuset, nära St Eriksplan i Stockholm.

NIB finansierar Bonniers renovering av fem byggnader

Nordiska investeringsbanken, NIB, och Bonnier Fastigheter har tecknat ett åttaårigt låneavtal för att finansiera renovering av tre fastigheter i Stockholm och två i Uppsala.

Annons

Lånet på 200 miljoner kronor finansierar förbättringen av byggnadernas energieffektivitet, vilket ökar mervärdet för hyresgästerna.

I Stockholm renoveras byggnaderna Bonnierhuset, med planerat slutförande i november 2024, Ersta Torn, som ska vara klart i maj 2025, och Förlagshuset, som slutfördes i september 2023.

I Uppsala är byggnaderna shoppingcentret Gottsunda Centrum, vars energibesparings åtgärder förväntas slutföras 2030, medan Hus Vega vid Cykelfabriken slutfördes i juli 2023.

– Med detta lån blir NIB en ny långivare till Bonnier Fastigheter och finansierar fem väldigt olika renoveringsprojekt. Projekten visar vilka substantiella energibesparingar som kan uppnås i ett befintligt fastighetsbestånd av både bostäder, kontor och köpcenter, säger Patrick Nylund, Senior Banker vid NIB.

Bonnier Fastigheter grundades 1985 och är ett fastighetsbolag inom Bonnier-koncernen Bolaget har 20 helägda fastigheter, merparten är belägna i Stockholms innerstad och i Uppsala.

NIB är ett internationellt finansinstitut som ägs av åtta medlemsländer: Danmark, Estland, Finland, Island, Lettland, Litauen, Norge och Sverige. Banken finansierar privata och offentliga projekt i och utanför medlemsländerna. NIB har högsta möjliga kreditvärdighet, AAA/Aaa, hos de ledande kreditvärderingsinstituten Standard & Poor’s och Moody’s.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Skanska hyr ut hela 22.000 kvm kontor

Tecknat stort hyresavtal med hemlig hyresgäst.

KLP köper för 1,5 mdr på Kungsholmen

Barings säljer stor kontorsfastighet  på nivån 150.000 kronor per kvm.

Logistea i SLB-affär för 226 miljoner

Med den nya affären har bolaget förvärvat för 2 mdr det senaste halvåret.

Intea i storaffär för 1,4 miljarder

Inteas expansion går nu snabbt. En rad nya projekt har radats upp det senaste halvåret och nu förvärvas säkerhetsfastigheter av ett statligt bolag.

Söker nytt HK om 3.500 kvm – bantar 1.000 kvm

Kan lämna lokaler nära Sergels torg och Hötorget. FV berättar om planerna.

Höga spelet i city – nytt kontrakt om 7.000 kvm

Förlängt stort hyresavtal för butikslokal mitt i Stockholm.

Blackrock förvärvar 35.000 kvm paketbyggnad

”Gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige”.

Utökar och stannar hos Corem i Kista

Utökar med 80 procent. Ytterligare en postiv nyhet för bolaget, efter att Tele2 valt att stanna.

Flera stora flyttar kan vänta i centrala Stockholm

Fyra välkända och omtalade hyresgäster kan flytta ihop. Söker cirka 15.000 kvm. FV berättar om vilka fastighetsägare som berörs.

Säljer för 200 mkr i Göteborg

Transaktion nära centralstationen. Följer upp tidigare miljardförvärv.

Lägre hyresintäkter för Vasakronan

Dubbelt så hög vakans i Stockholm idag jämfört med för fem år sedan.

”Coworkingmodeller ersätts med managed offices”

Ny europeisk rapport från Colliers berättar om förändringar på kontorsmarknaden.

Förvärvar Alectas andel i Ancore – affär på 8 mdr

FV berättar om alla fastigheter som ingår i affären. En har plockats bort.

Tillbaka till förstasidan