Niam säljer i norsk affär om hela 8 miljarder

Annons

Kanonaffär av Niam – Stordalen och två andra miljardärer köper. Niam har signerat ett avtal om att sälja 72,5 procent av det norska köpcentrumbolaget Sektor till en trio norska miljardärer. Affärens transaktionsvärde uppgår till mer än 7 miljarder norska kronor, alltså drygt 8 miljarder svenska kronor. Priset är långt över vad Niam IV förvärvade beståndet för under våren 2010 (varefter ett stort köpcentrum tillkommit). Enligt Fastighetsvärldens beräkningar förvärvades det nu aktuella beståndet för strax under 6 miljarder norska kronor och värdestegringen blir därmed närmare 20 procent på två och ett halvt år.

De norska investerarna är Joh. Johannson AS med 31 procent (ingår i NorgesGruppen och ägs av Johan Johannson. Störst på livsmedel i Norge), Varner Invest AS med 27 procent (ägs av Varnerfamiljen. Ingår i Varner-Gruppen som bland annat äger Dressmann och Cubus) samt Home Invest AS med 14,5 procent (Ägs av hotellentreprenören Petter Stordalen).

Petter Stordalen var med och startade Sektor för 14 år sedan och sålde sin andel för 10 år sedan. Han berättar för Fastighetsvärlden att han inte var med och bjöd när Niam förvärvade 2010.

– Då var jag upptagen med annat. Niam har gjort en fantastisk resa. Det känns riktigt bra att vara med nu och att Niam är kvar som delägare. Sektor är ett riktigt bra bolag med en riktigt bra företagsledning, säger Petter Stordalen till Fastighetsvärlden.

Enligt uppgift till Fastighetsvärlden siktar den nya konstellationen på förvärv av köpcentrum i Sverige.

– Vi siktar på att bolaget ska expandera. Framtiden får utvisa vad som sker, säger Stordalen till Fastighetsvärlden.

Sektor Gruppen äger 15 köpcentrum och förvaltar ytterligare 11, varav 4 ägs av Niam V. I det ägda beståndet ingår bland annat stora köpcentrum i Kolbotn (45.700 kvm), i Asker (43.900 kvm) och i Skien (74.600 kvm). De 15 ägda köpcentrumen summerar en bruttoarea om 376.300 kvm och en omsättning på 6,3 miljarder norska kronor. Inklusive de förvaltade fastigheterna summerar beståndet 756.800 kvm.

Niam IV kommer efter affären alltså att äga 27,5 procent av företaget.

–  Vi är även glada över att jobba vidare med en grupp finansiellt stabila investerare som har en bevisat stark historik inom norsk handel, säger Johan Bergman, VD på Niam.

Under de två och ett halvt åren med Niam som ägare har Sektor Gruppens omsättning ökat med 40 procent som ett resultat av expansion i befintliga köpcentrum, förvärv och nya förvaltningsavtal.

Arctic Securities (Tenzings samarbetspartner i Norge) har varit rådgivare till Niam vid försäljningen.

Fastighetsvärlden Idag 2012-11-08

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Vill hitta lönsamhet i de oslipade diamanterna

FV Fokus. FV frågar ut Gustaf Segerborg, vd på Flexfast.  Om att fynda på en bottenfrusen marknad.  Orealistiska prisförväntningar.  Hur man ökar hyresgästens betalningsvilja.

Krönika

Det vore bra att prata lite mindre om Nobel Center

”Vi bråkar om Nobel Center – medan framtidens samhälle faller mellan stolarna.”

NCC gör nedskrivning av värden med miljard

”En dämpad marknad för kommersiella fastigheter”. FV berättar vad som ligger bakom.

Markus Aujalay, Slussgården, Snäckan 8.

Slussgården hyr ut till stjärnkrögare

Bara dagar efter den stora konferensuthyrningen.

Rekryterar Areims tidigare vd

Går in som ny affärsenhetschef.

Listor: Så bra var rådgivarna i olika områden i landet 2025

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Logistea köper för 300 mkr

Två fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Fastighetsbolag flyttar HK till Sveavägen

Får Finansinspektionen som grannar.

Torghusen, Realy Bostad, H2.

Köper bostadsprojekt i Sollentuna

Utökar därmed den totala portföljen till cirka 1.350 bostäder.

Bildextra: Så blir JM:s lyxbostäder i Marievik

Stockholms största nyproducerade lägenheter.

Folksam, Gävlegatan 22, Blästern 6.

Flyttar från Solna till innerstan

Lämnar Solna Business Park för innerstan och ökar lokalytorna.

Säljer till överraskande köpare på Stora Essingen

Avyttrar del av portföljen som förvärvades av Lärarförbundet 2019.

Bästa rådgivarna 2025 – i varje segment

CBRE vinner två klasser och C&W, Catella, JLL samt Colliers en vardera.

Tillbaka till förstasidan