Niam köper nytt i Enköping från CBRE IM

Niam har förvärvat två nyproducerade bostadsfastigheter i Enköping från en sluten fond som förvaltas av CBRE Investment Management. Köpeskillingen har inte offentliggjorts.

Annons

NorthCap har varit säljarens rådgivare.

Fastigheterna, som färdigställdes under 2023–2024, omfattar totalt 189 högkvalitativa hyreslägenheter med en uthyrningsbar yta om cirka 8 925 kvadratmeter.

Fastigheterna är centralt belägna i Enköping och erbjuder goda kommunikationer till Uppsala och Västerås, samt en restid på cirka 40 minuter med tåg till Stockholm.

På platsen finns en Ica-butik, men den ingår inte i transaktionen.

Fastigheterna är fullt uthyrda med ”överkomliga” hyresnivåer och har moderna tekniska standarder. De uppvisar även starka hållbarhetsmeriter, bland annat genom certifiering enligt Sweden Green Building Council Silver samt BREEAM In-Use Very Good.

– Detta förvärv speglar vår fortsatta övertygelse om den svenska bostadsmarknaden, där vi ser en långsiktigt stark efterfrågan på moderna hyresbostäder. Vår strategi är att investera i bostadsfastigheter av hög kvalitet som genererar stabila kassaflöden genom olika marknadscykler, samtidigt som vi skapar långsiktigt värde genom aktiv fastighetsförvaltning, säger Rikard Henriksson, chef för Niam Real Estate.

– Investeringen i Enköping passar väl in i vår långsiktiga bostadsstrategi. Vi ser en fortsatt stark efterfrågan på högkvalitativa hyresbostäder på växande regionala marknader. Fastigheterna är moderna, välbelägna och redan fullt uthyrda, vilket ger en stark och stabil intäktsbas från dag ett. Vi ser fram emot att arbeta vidare med dessa fastigheter för att ytterligare stärka deras utveckling och avkastning över tid, säger Victor Wettergren, fondförvaltare på Niam.

CBRE Investment Management sålde i december 2025 totalt 212 lägenheter i Sigtuna och 169 lägenheter i Lund till Folksam.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Äger hus i 31 av 65 riskområden ”Det blir bättre”

Delar även ut beröm till polisen.

Torleif Falk, Nobel Center i Slussen och Gamla Stan

Intervju med stadsarkitekten: ”Nedslagen över ytligheten”

FV Fokus Intervju med Torleif Falk  Synen på Nobel och Slussen  3 smultronställen i Stockholm  Det mest frustrerande på jobbet  10 år som stadsarkitekt – vad händer härnäst?

Första spadtaget för Sveriges största fängelse

110 000 kvm och drygt 800 intagna.

Catena säljer två för 430 mkr

Säljer nästan 10 procent över värdering.

Bild på klubbhuset DIF Elitfotboll Kaknäs

Här är Årets Stockholmsbyggnad 2026

”Brukar jaga cup- och sm-titlar, så detta var något nytt.”

Panattoni laddar för udda storsatsning i syd

Kan bli en av de större etableringarna i Norden.

Bockasjö och Next Step Group redo satsa 2 miljarder

Jv:t lanserar sitt andra stora projekt.

Fastigheten Uggleborg 12 på Vasagatan, mittemot centralstationen. Foto: Convendum. Foto Anna Reinfeldt: Gustav Kaiser. Montage: Fastighetsvärlden.

Vasakronan hyr ut 5 400 kvm i Stockholm city

Tecknat tre kontrakt i fastigheten Klara C på Vasagatan 16.

Krönika: Mona Kjellberg

Vi har byggt in oss i ett hörn

Varför byggs det inte där behoven är som störst? I en FV-krönika granskas glappet mellan bostadsbehov, politiska beslut och människors faktiska möjligheter att flytta.

Rutinerad toppduo lämnar Akademiska Hus

Båda har suttit i företagsledningen i mer än tio år.

Gör en handfull affärer i Stockholm och Linköping

FV berättar om de fyra fastigheterna.

Union köper DNB Næringseiendom

Kommer förvalta fastigheter för cirka 50 miljarder kronor.

Så här häftigt ska Riksbyggen bygga

Kompletterar höghus med en byggnad som kragar ut över vattnet.

Tillbaka till förstasidan