Fastigheten är fullt uthyrd till Elgiganten.

Niam köper Elgigantens jätte i Jönköping

Niam köper Elgigantens jättelager söder om Jönköping från tyska DWS. Fastigheten innehåller hela 112.000 kvm lager.

Annons

Cushman & Wakefield och Newsec agerade rådgivare till säljaren.

Parterna har valt att hemlighålla priset.

Niam har förvärvat en logistiktillgång i Torsvik, en av de mest väletablerade logistiknaven i Norden. Fastigheten har byggts ut kontinuerligt och sträcker sig över 112.000 kvm, med automatiserad höglager, direkt järnvägsaccess och miljöcertifiering enligt BREEAM In-Use Very Good.

Säljare är fastighetsjätten DWS som är Deutche Banks kapitalförvaltningsdel. Det tyska fastighetsbolaget förvärvade den stora fastigheten i december 2020, från Savills IM, för 1,45 miljarder kronor. Savills IM hade då i sin tur köpt fastigheten från NRP för 600 miljoner kronor 2011.

Fastigheten är fullt uthyrd till Elgiganten Logistics, en långvarig hyresgäst sedan byggnaden stod färdig. Anläggningen fungerar som Elgigantens distributionscenter och förser alla kedjans butiker, hubbar och onlinekonsumenter i Norden från dess högautomatiserade omni-lager.

– Vi är mycket glada över att ha säkrat denna toppmoderna tillgång i ett förstklassigt logistiknav med överlägsen infrastruktur. Med denna transaktion utökar Niam sin logistikportfölj till 285.000 kvm. Vi ser fram emot att samarbeta med Elgiganten och vidareutveckla fastigheten. Affären visar vår förmåga att genomföra affärer på denna marknad och vi fortsätter att söka logistikförvärv i Norden, säger Henrik Gerdin, fondchef på Niam.

Elgiganten har även en jätteförhyrning i närheten av den nu aktuella fastigheten, i Catenas fastighet.

DWS avyttrade sommaren 2022 kontorsfastigheten Marievik 28 till AMF Fastigheter för 1,7 miljarder kronor.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Konkursad klädkedja får ny ägare

Två butiker räddas av växande modekedja, två återstår, och en har lagts ner.

Här vill Nordfeldt bygga 200 bostäder

Vill knyta ihop område i nordvästra Stockholm med nya bostäder.

Regeringen höjer rot-avdraget

Kraftig, men temporär, ökning inför vårbudgeten.

Ingen dans för Balder

Prestigeprojekt drar ut på tiden och nu slopas planer på ny danslokal – i alla fall tillfälligt.

Konkurs i ökänt hotell

Ingick i Oscar Properties paketdeal med Erik Selin. Nu lägger operatören ner verksamheten.

Realy rekryterar förvaltningschef

Snabbväxande Realy Bostad tar kompetens från Einar Mattsson.

Vill vara bäst på det oväntade

FV Fokus. FV frågar ut Johanna Munck af Rosenschöld vd på Strategisk Arkitektur. Om att använda workshops och dialog som verktyg. Vad man bör tänka på när man handlar arkitekttjänster. Om att vara relevant i en digitaliserad framtid

Affärsanalys

Förynglingen av Fabege

Transaktionsmarknaden i Stockholm har åter god fart. Här analyserar Eric Rusk på Savills en affär på Östermalm.

Miljardbolag i konkurs

Fastighetsvärlden berättar om beståndet.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Tillbaka till förstasidan