Niam köper 168 lägenheter i Danmark

Niam Real Estate har ingått avtal om att förvärva en bostadsfastighet med 168 lägenheter om totalt 15 677 kvm i Gyngemosen i Gladsaxe kommun, Danmark.

Annons

Förvärvet är den första investeringen för Niam’s Fund IX och utgör den första fastigheten i Niams nya danska bostadsplattform, Bellavia.

Fastigheten ligger i Gyngemose Park i Søborg och färdigställdes 2017, med arkitektur av Vilhelm Lauritzen Architects. Den omfattar 168 lägenheter om totalt 15 677 kvm, huvudsakligen tre- och fyrarumslägenheter. Nästan samtliga lägenheter har balkong eller terrass, och byggnaden omges av en grön innergård och områdets sjö.

Gyngemose Park ligger på det tidigare TV-Byen-området och är idag en etablerad stadsdel med grönytor, sjö och kanaler. Området erbjuder närhet till mataffär, skola, förskola och idrottshall och ligger endast 8,5 km från centrala Köpenhamn, med goda kommunikationer via buss, S-tåg, spårväg och motorväg.

– Den danska bostadsmarknaden är attraktiv för Niam, och vi ser goda möjligheter att bygga vidare på vår erfarenhet på marknaden. Vi har tidigare byggt framgångsrika bostadsplattformar i Danmark, och med Bellavia tar vi återigen ett långsiktigt grepp om segmentet genom att kombinera vår lokala kunskap med Niams bredare bostadsexpertis, säger Rikard Henriksson, Head of Real Estate på Niam.

– Genom förvärvet adderar vi en fastighet av hög kvalitet, med bra material, ljusa lägenheter och ett grönt läge nära Köpenhamn. Det är ett område där människor vill bo, och vi är därför mycket glada över förvärvet. Fastigheten blir den första i Bellavia, som vi nyligen lanserat, och genom plattformen kommer vi att lägga ännu större fokus på att skapa en stark hyresgästupplevelse – med allt vad det innebär, säger Jacob de Lichtenberg, Country Manager Denmark på Niam Group.

Efter tillträdet kommer Niam att förvalta fastigheten i egen regi genom sin nya bostadsplattform för Köpenhamnsregionen, Bellavia.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Fastators revisor frånträder sitt uppdrag

Det fortsätter att storma kring det noterade bolaget.

Oljefonden förvärvar köpcentrum för 17 miljarder

Fortsätter investera i segment där man tidigare har gått på minor.

Granitors delägare pekas ut för finansiering av Bin Laden

Förnekar anklagelserna. Numera mindre investerare i Sverige.

Topplista

Lista: 16 ledande advokatbyråer 2026

Fastighetsvärlden har sammanställt en lista utifrån affärsvolym.

Rapport: Optimismen kvar inom alla segment

Framtidstro för kontor, butiker och logistik. Och 49 procent bedömer att valresultatet inte medför någon signifikant påverkan på marknaden.

Wallfast ändrar i stort projekt

Runt 300 bostäder totalt. Vattennära projekt.

Dominoeffekt: Även Point Properties vd slutar

Även han lämnar en tydlig motivering.

Affärsanalys

Låg yield –⁠ ⁠satsning på framtida uppsida

Leif Nasser på Savills har satt analyspennan i en av årets mer omdiskuterade affärer.

Testar marknaden vid Östermalmstorg

Hörnfastighet till salu. Det finns ett beviljat bygglov för en vindsvåning om 300 kvm.

Krönika: Anders Elvinsson

Skillnaden mellan pris och värde

När aktier används som betalning kan det uppstå en stor skillnad mellan det värde som kommuniceras och det som säljaren faktiskt får. Läs Anders Elvinssons krönika.

Oscar Stibeck

Fastators nya vd lämnar efter bara tre månader

Saknar förtroende för den kommande styrelsen.

Fastator nödvärderar Point Properties fastigheter

Sänker värdet med 30 procent.

Ikea i ny storsatsning: 10 mellanstora varuhus

FV berättar om orter som kan vara aktuella och önskemålet när det gäller lokalytan.

Tillbaka till förstasidan