Niam förvärvar stora Kruthuset 17 om 68.000 kvm lokaler i centrala Göteborg, nära Centralstationen, från Areim och Blackstone. Köpeskillingen är hemligt, men FV bedömer priset till 1,8–1,9 miljarder kronor – rekord för en styckefastighet i Göteborg, enligt FV:s statistik.
CBRE har varit transaktionsrådgivare på uppdrag av Obligo, Blackstone och Areim, medan Roschier har varit legal rådgivare till Niam i transaktionen.
Kruthuset 17 är en en modern kontors- och logistikfastighet som består av 68,000 kvadratmeter uthyrbar area och flertalet hyresgäster – där de största är Tullverket, PostNord, Trafikverket och CGI. Fastigheten är certifierad enligt Breeam Very Good.
Erik Rydström, fondchef på Niam, kommenterar affären:
– Vi är glada att ha kunnat förvärvat en modern fastighet i ett strategiskt läge intill centralstationen i Göteborg, tillika ett av Göteborgs mest expansiva områden. Fastighetens goda kommunikationer och läge kommer förbättras ytterligare i och med byggnationen av Västlänken och omdaningen av hela området runt centralstationen. Niam ser stor potential i att fortsätta utveckla fastigheten.
Köpeskillingen är hemligt, men nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag bedömer priset till 1,8–1,9 miljarder kronor. Enligt FV:s statistik är det rekord för en styckefastighet i Göteborg. Det har i Göteborg ägt rum ett flertal transaktioner i spannet 700–1.300 miljoner kronor, men upp till köpeskillingen på Kruthuset 17 är det långt. När Balder hösten 2019 köpte Lorensberg 55:15 på Avenyn ingick även en byggrätt vid Heden, så det var inte en styckeaffär. FV bedömde priset i den affären till runt 2,5 miljarder kronor.
Postnord är fortfarande hyresgäst i fastigheten, i de logistikytor som fortfarande finns kvar i fastigheten. Merparten av ytorna är dock numera ombyggda och innehåller moderna kontorslokaler. 220 flyttade Tullverket in på 8.500 kvm kontorslokaler och anslöt då till flera andra andra myndigheter som hyresgäster. Strax dessförinnan flyttade exempelvis IT-tjänsteföretaget CGI in på 3.600 kvm kontor.
Vakansgraden idag beskrivs av parterna som ”låg”. Hyran som efterfrågas, via annonser, är från 2.500 kr/kvm.
Kruthuset 17 byggdes på uppdrag av Posten i början av 1980-talet. Platsen var noga utvald för att ligga mitt i ett kommunikationsnav. Avståndet till Centralstationen är 450 kvm.
Stora styckeaffärer i Göteborg:
- Atrium Ljungberg köper Lindholmen 30:1 (Ericssonfastighete) om 37.000 kvm lokaler 2017 för 1,3 miljarder kronor.
- 2012 köpte Hufvudstaden en del av Nordstan från AMF Fastigheter för 1,3 miljarder kronor.
- I slutet av 2021 förvärvade Wallenstam fastigheten Vallgraven 15:13 från Handelsbanken för 1,1 miljarder kronor.
- 2018 förvärvade Kungsleden kontorsfastigheterna Tändstickan II och III från Skanska för cirka 1 miljard kronor.
- Fastigheten Gårda 13:6 (Teliafastigheten) avyttras av Niam till Technopolis 2016 för 1.177 miljoner kronor. Två år tidigare hade Niam köpt den av AMF Fastigheter för 950 miljoner kronor.
- 2014 inhandlade Stena Fastigheter SCA-huset i Mölndal för 868 miljoner kronor från NCC.
- 2014 förvärvade Vasakronan en fastighet vid Gamla Ullevi för 860 miljoner kronor från NCC.
- 2013 köpte Stena Fastigheter Gröna skrapan från Skanska för 617 miljoner kronor.
Tipsa gärna FV om fler stora styckeaffärer i Göteborg!



